fbpx

לא להאמין מה שהצבא עשה כדי למנוע הפגנה ישראלית-פלסטינית נגד הכיבוש

פיזור הפגנה לא אלימה, מעצרים והגנה על אלימות מתנחלית: כך פועל צבא הכיבוש

לא להאמין מה שהצבא עשה אתמול (שישי) כדי לפרק הפגנה לא אלימה של פלסטינים וישראלים נגד הגירוש הצפוי של אלפי בני אדם ממסאפר יטא שבגדה. אוטובוס ראשון הגיע מירושלים. עשרות חיילים, כולל משטרה חשאית, עצרו אותו, ליד כפר בדרום הגדה. שוטר עלה לאוטובוס, ואמר לנהג: “דומם מנוע”. למפגינים הישראלים אמר: “תחזרו לירושלים. אסור להמשיך למסאפר יטא”.

אני הייתי בקבוצה הזו. ניסינו ללכת ברגל, בצדי הכביש, אבל חיילים רצו אחרינו, והקיפו אותנו. הוציאו צו “שטח צבאי סגור”, שחל רק עלינו. כלאו אותנו בתוך שדה. חלפו שעות בשמש. מישהי רצתה להביא מים, לא נתנו לה.

בינתיים, צפונית משם, חיילים עצרו חמישה אוטובוסים עם מאתיים איש. מחסום מאולתר, בכיכר על כביש הומה, שתקף רק ביחס לאנשים מסוג מסויים: אלו שבאו להפגין נגד גירוש של פלסטינים שגרים במסאפר יטא.

אוטובוס אחר אוטובוס נעצרו. רוב אלה שהגיעו היו צעירים מהצפון, פעילים בחד”ש, המון בני נוער. הם ירדו, והמשיכו ברגל. הפעם, חשוב להדגיש, לא רק חיילים נעמדו מולם, אלא גם מתנחלים, חלקם חמושים, שהגיעו במיוחד מקריית ארבע לפרק את ההפגנה. מיותר לציין שהם פעלו יחד עם החיילים.

בינתיים, במחסום מיתר, לא רחוק משם, עצרו חיילים שני אוטובוסים שהגיעו מהמרכז. הם חיכו להם שם במיוחד, במחסום. “אסור לעבור”. למה? ככה. הוצאנו צו. שוב, המחסום פתוח, ורק לאנשים מסוג אחד – סגור. המפגינים נסעו למעבר מצודות יהודה אבל גם שם חיכו להם חיילים ולא נתנו לאוטובוסים להמשיך.

בינתיים, ליד הכפר ביר אל-עיד, חיילים עצרו קבוצה נוספת. הפעילים שם ממש חטפו מכות. הם הלכו ברגל, ובדרך, מתנחלים הניחו חסימת אבנים ליד המאחז מצפה יאיר. המפגינים ניסו להסיר אותה כדי להמשיך ולהגיע להפגנה במסאפר יטא. החיילים חסמו גם אותם.

ואז ליד המאחז, לעיני החיילים, כמה מתנחלים רעולי פנים ירדו לכיוונם בריצה. הם נעמדו מאחורי החיילים, ורגמו את חברי הקבוצה באבנים. אנשים צעקו וברחו. מתנחל אחד בעט בחבר הכנסת מוסי רז. הפעילים הפלסטינים חטפו הכי חזק. רעול פנים אחד דרך על חבר שלי נסר, ורעול פנים אחר הכה עם חפץ חד בחור בשם ג’אבר, ושבר לו את האף. כל הפנים שלו התמלאו דם. אמבולנס הגיע. אנשים ניסו להתגונן. כמה מהם דחפו את המתנחלים. רעולי הפנים ניפצו שמשות של שני רכבי עיתונאים. לבסוף החיילים הכריזו: “שטח צבאי סגור”, וזרקו רימוני הלם וגז על המפגינים.

בצד החיובי, בסופו של דבר התקיימה הפגנה נגד הגירוש. אולם במקום לקיים אותה יחד, היו המפגינים מוקפים בחיילים, וכלואים בארבע נקודות שונות.

כך נראה המשטר שלנו: מבצע צבאי ומשטרתי גדול, בגיבוי מתנחלים, שפועל לפרק הפגנות לא אלימות נגד גירוש אנשים עניים מהבתים שלהם. כל הפגנה בשטחים שבה יהיו פלסטינים היא לא חוקית בהגדרתה. זו דיקטטורה צבאית. השבוע קיבלנו טעימה קטנה כיצד היא פועלת.

בפעם הבאה, כבר נהיה מתוחכמים יותר. נצליח לעמוד יחד, מאות אנשים, כדי להגיד לתושבי מסאפר יטא שאנחנו איתם, וכדי להתנגד לגירוש ההמוני. אסור לנו לוותר. לכן השקיעו כל-כך הרבה כוח בדיכוי ההפגנה, כדי שנוותר. באסל אמר בשיחה בסוף: “הם מפחדים מהתנגדות מהסוג הזה”. הוא צודק. חמישה מפגינים החליטו להישאר לישון במסאפר יטא כדי להכיר את התושבים ולהיות בסביבה במידה שחלילה יקרה להם משהו.

פעילי חד"ש עושים את דרכם למאספר יטא לאחר שנחסמו בידי כוחות הכיבוש (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן