fbpx

ניצחון למעמד העובדים בארה”ב:  לראשונה התאגדו עובדי אמזון והכריעו בעד הקמת איגוד

אלפי עובדי ענקית המסחר אמזון בסטטן איילנד במדינת ניו יורק הצביעו ברוב קולות בעד הקמת איגוד עובדים

אלפי עובדי ענקית המסחר אמזון בסטטן איילנד במדינת ניו יורק הצביעו ברוב קולות אתמול (שישי) בעד הקמת איגוד עובדים. מספירת הקולות עולה כי 2,654 עובדים תמכו בהתאגדות ו-2,131 הצביעו נגד. סטיוארט אפלבאום, נשיא איגוד עובדי ענף המסחר, אמר כי “כל קול למען ההתאגדות חשוב עד מאוד. עובדי אמזון סבלו מהתנכלויות ממושכות מצד מעסיקיה ונאבקו ארוכות כדי לאגד את מקום עבודתם, מנהלי אמזון עשו כל שביכולתם כדי לפגוע במהלך ואף להפיץ מידע כוזב ומטעה”. ברט דניאלס עובד אמזון כתב במסרון ששלח לחבריו: “קם איגוד עובדי אמזון. ההצבעה הוכיחה את כוחנו הארגוני ותוצאת ההצבעה היא תולדה של העבודה הרבה שהשקענו בקמפיין הזה”.

טאשה ג’ונס (שם בדוי) עובדת באמזון סיפרה כי ימים לפני ההצבעה מנהלים אמרו לעובדים בפגישות להצביע “לא”, “הם לא אמרו לנו בהתחלה להצביע לא, הפגישה האחרונה הייתה משהו אחר”. ג’ונס סיפרה מה הכי השפיע על העובדים להצביע בעד איגוד: “הדרישות להעלאות השכר, פציעות הרבות הנרשמות במהלך יום העבודה, תשישות הגוברת ואף ויציאות להפסקה על חשבון העובדים”. בעיתוני ניו יורק דווח כי עובדי איגוד העובדים נעצרו מוקדם יותר בשל חלוקת מזון וחומרי הסברה במגרש החנייה של המרכז הלוגיסטי והתאגיד מתכנן להגיש תביעות נגדם.

במחסני אמזון בבסמר במדינת אלבמה יתקיימו בחירות חוזרות לאחר שנמצא כי החברה התערבה בבחירות. קמפיין החברה נגד התאגדות כלל הכפשה בוטה כלפי איגוד העובדים. רבים סבורים שמה שהתקשורת האמריקאית הגדירה “כהתפטרות גדולה” הוא למעשה גל של התאגדויות עובדים ושיפור תנאי העבודה ושכר בין השכירים בעלי ההכנסות הנמוכות. יצוין ש עד כה הצליחה החברה למנוע התאגדויות בארה”ב, בעוד שבאירופה עובדי אמזון התאגדו וחתמו על הסכמים הקיבוציים.

יצוין שעל פי ידיעה שפורסמה הבוקר ב”ניו יורק פוסט”, מנכ”ל אמזון אנדי ג’סי קיבל אתמול מכתב מוועדת הפיקוח של בית הנבחרים האמריקאי, ובו צוין כי חבריו “מודאגים בעקבות מספר דיווחים לפיהם אמזון שמה את צרכיה העסקיים לפני שלום עובדיה, כולל דרישה מהעובדים לעבוד בתנאים מסוכנים תחת סופות טורנדו, הוריקנים ותנאי מזג אוויר מסוכנים אחרים”, כך במכתב.

המחוקקים דורשים מאמזון מסמכים בנוגע להתנהלות החברה באסון שאירע בדצמבר האחרון במחסן שלה בעיירה אדוורדסוויל שבמדינת אילינוי. בעקבות סופת טורנדו שפקדה את האזור, התמוטט גג המחסן, וקירותיו קרסו פנימה על עובדים ששהו בתוכו. שישה עובדים נהרגו באירוע.

זאת ועוד, עובדים במחסן המדובר מאשימים את החברה כי הם “אוימו ע”י מעסיקיהם בפיטורים, ועונשים אחרים” אם יימלטו ממקום עבודתם כדי למצוא מחסה מהסופות, כך כתבו המחוקקים למנכ”ל אמזון. אחד העובדים אף שלח מסרון לבת זוגו בזמן אמת כי “אמזון לא מאפשרת לנו לעזוב את המקום”, כך לפי הניו יורק פוסט.

בנוסף לאסון שארע באילינוי, בית הנבחרים ציין במכתב לחברה כי חבריו מודאגים מטיפולה של אמזון במקרים נוספים של מזג אוויר קיצוני שפקד עובדי מחסן, במיקומים אחרים. לדוגמא, גל חום שארע בשנה שעברה בצפון מערב ארה”ב והוביל לחום קיצוני, ממנו סבלו עובדי המחסנים.

 

עוד בנושא:

 

 

מקרינים מסרים למען ההתאגדות: פעולת מחאה של האיגוד בחזית המחסן של אמזון בסטטן איילנד (צילום: לייבורנוטס)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן