fbpx

להעלות את שכר המינימום: כנס פעילים של הקמפיין 'מינימום 40'

בדרישה למנוע את שחיקת שכר המינימום ולהעלותו תומך רוב בציבור, ולכן זו העת להתאחד סביבה

בבית הקפה "אדמונד" בתל-אביב התקיים לפני שבועיים כנס פעילים של קמפיין "מינימום 40", שמטרתו העלאת שכר המינימום ל-40 שקלים לשעה. בהזמנה לכנס, אותו ארגנה התנועה "עומדים ביחד", נכתב: "כדי להשיג את הדרישה שלנו, אנחנו צריכים להעלות את הלחץ הציבורי סביב הדרישה שלנו ושמעל 60 ח״כים יחתמו על הצעת החוק. בשבועות הקרובים נצא לשטח, נדבר עם אנשים, נחתים אותם על העצומה, נפעל ברשתות החברתיות ומול התקשורת – ונבטיח שננצח במאבק. לא נסכים למציאות בה אנשים הולכים לעבודה אבל לא מצליחים לגמור את החודש".

בניגוד לטענת דוברי הימין בתקשורת ובממסד הפוליטי, העלאת שכר המינימום, בארבע פעימות עד 7,200 ש"ח לחודש בשנת 2025, תשפר את מצבם הכלכלי של בין מיליון למיליון וחצי שכירים ברמות השכר הנמוכות והבינוניות.

העלאת שכר המינימום היא מענה הכרחי ליוקר המחיה הגובר. שחיקת השכר והזינוק ביוקר המחייה, בצד העלויות הגבוהות שכפתה מגפת הקורונה על הציבור, מורגשים היטב בציבור העובדים. משפחות רבות, בהן שני בני הזוג עובדים, מתקשות לממן את הוצאות הקיום, ולכן העלאת שכר המינימום היא צו השעה.

הדוברים המרכזיים בכנס היו ח"כ לשעבר דב חנין (חד"ש), מראשי מק"י, ח"כ מוסי רז (מרצ) וח"כ נעמה לזימי (העבודה). לא השתתפו בכנס ח"כים מכהנים מהאופוזיציה, ובפרט מסיעת הרשימה המשותפת – שכל חבריה חתומים על הצעת החוק להעלאת שכר המינימום.

הכנס נערך על רקע מתח בתוך הקואליציה בין סיעות מרצ והעבודה לסיעות ימינה וישראל ביתנו. מרצ והעבודה תומכות בהעלאת שכר המינימום, ואילו ישראל ביתנו וימינה דורשות ריסון תקציבי. סיעת כחול לבן מצידה מטילה את כל כובד משקלה למען הגדלת הפנסיות של גמלאי צה"ל. שר הביטחון גנץ הגדיל לעשות ואמר שהעלאת הפנסיה היא סוגיה ביטחונית אשר עלולה לסכן את שלום המדינה. אולי, כדי לשכנע את גנץ וחבריו לסיעה, רצוי להסביר להם כי עוני ויוקר המחייה הם סוגיות של ביטחון חברתי.

ח"כ לשעבר דב חנין סיפר למשתתפי הכנס על הצלחת המאבק להעלאת שכר המינימום ל-30 שקלים לשעה ב-2014. לדברי חנין, אז לא הייתה תנועה מאורגנת של פעילים שתמכה בהצעת החוק. העיתונים הכלכליים, שרי הממשלה הניאו-ליברלים לפיד (שר האוצר דאז) ובנט (שר הכלכלה) וראש הממשלה נתניהו התנגדו בתוקף להעלאת שכר המינימום, ואף טענו כי הצעד יפגע בעניים! טענה זו כמובן שגויה מיסודה, כפי שהוכח  במבחן  המציאות  לאחר  העלאת  שכר  המינימום  השעתי מ-23 ל-29 שקלים. הישג זה הוריד את שיעור האבטלה במשק ושיפר את מצבם של מאות אלפי שכירים.

אורי וולטמן, ממארגני קמפיין "מינימום 40", דיווח כי הוא מקבל פניות רבות המעידות על ההצלחה של הקמפיין בגיוס תמיכה ציבורית רחבה. וולטמן הדגיש כי ההצלחה "חוצה מגזרים ומפלגות", ואמר: "אנחנו מחלקים את החברה בצורה שונה – בין העם שהוא הרוב לבין המיעוט שהם בעלי ההון". עוד הדגיש כי המאבק לא נסתיים, ולמרות התמיכה הציבורית בהצעה עדיין מתקיים משא ומתן בנושא בין ראשי הקואליציה.

אחת ממשתתפות הכנס הייתה נירה איציק, אישה חרדית ואם לארבעה ילדים. איציק סיפרה כי היא עובדת בשתי עבודות – בלילות ובבקרים – וכי בן זוגה עובד אף הוא. אף על פי כן, מתקשה המשפחה  לעמוד בהוצאות הקיום, ומסוגלת להרשות לעצמה לאכול בשר או דגים רק פעם בחודש. איציק היא סייעת במקצועה, אך אינה עובדת בגני ילדים בשל השכר הנמוך, שלא יאפשר לה לכלכל את משפחתה. לדבריה, אין פתרון למחסור המשווע בסייעות בגני הילדים זולת העלאת השכר.

מבלי לזלזל בחשיבות ההעלאה של שכר המינימום, המשימה המידית העומדת כעת על הפרק היא ביטול עסקת החבילה שיזמה הממשלה, ואשר תוביל בפועל לשחיקה של שכר המינימום במשך השנים הקרובות. לכן מן הראוי שמובילי קמפיין "מינימום 40" ישתפו פעולה באופן הדוק יותר עם הכוחות המתקדמים באופוזיציה. ללא שיתוף פעולה כזה, בשנת 2025 יעמוד שכר המינימום על 6,000 שקלים במקום 7,200. בדרישה למנוע את שחיקת שכר המינימום ולהעלותו תומך רוב בציבור, ולכן זו העת להתאחד סביבה.

ח"כ לשעבר דב חנין (חד"ש) בכנס הפעילים שנערך בתך-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן