fbpx

דוקטורנטית מצטיינת בטכניון הוכנסה למעצר בית בחשד ל”מגע עם סוכן זר”

ההתנכלות לסומיה פלאח מעידה על הפחד של הממסד בישראל משבירת המחיצות בין הקהילות הפלסטיניות

סיפור ההתנכלות לדוקטורנטית סומיה פלאח עבר פה בשקט. אולי זה משום שהמופרכות ניכרת, והתחושה היא שעוד רגע זה ייגמר. חבל לבזבז אנרגיה. אבל בשבוע שעבר (25.1) הוארך מעצר הבית שלה בשבוע נוסף, בתנאים שמיד אפרט. אז הגיע הזמן.

סומיה היא דוקטורנטית בטכניון. היא מתמחה במדעי הסביבה והאטמוספירה, שימשה במשך שנים אחדות כיועצת של בתי הזיקוק בחיפה ועבדה גם במשרד לאיכות הסביבה. תוכלו למצוא באינטרנט דו”ח מפורט מטעם המשרד, עליו היא חתומה, בעניין היתר פליטת גזים למפעל פרוטרום. באתר אחר, תוכלו למצוא מסמך שונה מפרי עטה: מאמר בערבית מדצמבר 2020 על האופן שבו מזהמת ישראל את הנגב באמצעות חומרי דישון מסוכנים. האם ברקע המעצר גם השמצת קק”ל הקדושה, בפרט כשהעיניים מכוונות כעת כלפי מעשיה הנפשעים בנגב?

סומיה היא גם אקטיביסטית. היא פעילה בחיראק-חיפה ומשתתפת קבועה בהפגנות התנועה, למשל אלה המוחות נגד המעצרים המנהליים ומזדהות עם האסירים שובתי-הרעב. בשלהי אוקטובר 2021 השתתפה בכנס במדריד. היה זה כנס ההקמה של תנועת צעירים פלסטינים, בארגון מסאר אל-בדיל (הזרם האלטרנטיבי). התנועה החדשה מבקשת לחשוב על העתיד בפלסטין רבתי, לאחר כישלון שיחות מדריד, הסכמי אוסלו, ובעצם הציונות בכללה. לא כל כך נעים לאוזניים ציוניות.

בכנס פגשה סומיה את ח’אלד ברכאת, העומד, יחד עם בת-זוגו, בראש סאמידון – הרשת לסולידריות עם האסירים הפלסטיניים (ממנה אני שואבת מידע, באופן קבוע, כבר שנים). סאמידון הוכרזה בידי השלטון הישראלי כארגון טרור, כמוה כארגונים רבים וטובים אחרים, כידוע. סומיה נחשדת ב”מגע עם סוכן זר”. נרמז שהיא העבירה לו מידע על תנועות סטודנטיאליות פלסטיניות בישראל. האם מדובר בברכאת? אחת ממטרות התנועה החדשה היא שבירת המחיצות בין הקהילות הפלסטיניות השונות: 48, 67, רצועת עזה הנצורה, הגלות. האם זה מה שמפחיד כל כך את אנשי הארגון המתועב?

ב-11 בינואר, בשיטות הידועות, פרצו אנשיו לביתה של סומיה, החרימו את המחשב והטלפון שלה ועצרו אותה. באותו יום היא נחקרה 12 שעות ו”שוחררה” למעצר בית. מאז היא נחקרה מעט מאד, אך נמצאת במעצר בית בתנאים מגבילים קשים. ב-20 בחודש פסק שופט בית-משפט השלום שניתן לשחררה למעצר-בית בתנאים הבאים: הבית לא יהיה זה שבו היא מתגוררת עתה, בחיפה, אלא בית אמה בכפר ערב אל-היב; מותר לה לצאת ללימודים בטכניון יום בשבוע, אך עליה להגיע ישירות לשם ולחזור ישירות לבית אמה בכפר; אסור לה להיכנס לחיפה בחודש וחצי הקרובים; אסור לה להשתמש בטלפון ואינטרנט עד לחודש מארס. כאמור, מעצר הבית בתנאים הללו הוארך בשבוע לפני ימים אחדים. בינתיים משחררת המשטרה הצהרות על כך שעדיין מפשפשים בפוסטים ובפרסומים השונים של סומיה ברשתות החברתיות. עורך-דינה, ח’אלד מחאג’נה, מעריך שההר לא יוליד אפילו עכברון.

ההערכה הזו נשמעת לי סבירה מאד, כי ברור שהשופטים לא התרשמו שיש פה עילה למעצר בתנאים מחמירים יותר. סומיה פלאח היא סטודנטית מצטיינת, בת ארבעים, שכבר רשמה הישגים אקדמיים ומקצועיים מרשימים בתחום מדעי הסביבה. אולי בכלל זה מה שכל כך מפחיד?

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן