fbpx

עובדי סטארבקס מתארגנים ברחבי ארה”ב; אמזון הפרה את החוק

ההנהלה נאלצה להגיע לפשרה עם המועצה הלאומית ליחסי עבודה בעקבות תלונות שהגיעו מעובדי התאגיד

משרד העבודה האמריקאי אישר בסוף השבוע את בקשת איגוד עובדי רשת בתי הקפה סטארבקס לערוך בחירות בסניפי החברה באריזונה לצורך הרחבת היציגות של האיגוד שהקימו העובדים באחד הסניפים בבאפלו, ניו יורק, בחודש שעבר. עובדי הסניפים באריזונה יקבלו ב-14 בינואר פתקי הצבעה ויוכלו להצביע על הקמת האיגוד באמצעות הדואר עד 28 בינואר. יצוין סניפים נוספים התארגנו שמאז הקמת הוועד בבאפלו.

בהחלטה שהתקבלה דחה המנהל האזורי של המועצה הלאומית ליחסי עבודה את טענות החברה נגד עריכת ההצבעות בסניפיה באריזונה, כך לפי הדיווח בסוכנות הידיעות בלומברג. המנהל קבע אין למועצה סיבה לסטות מהעמדה הקבועה שלה, שלפיה העובדים מהווים יחידת מיקוח אחת שיכולה להצביע על הקמת האיגוד.

עוד מסר כתב האתר הקומוניסטי האמריקאי “פיפלס וורלד”, מרק גרונברג, כי ענק המסחר המקוון אמזון הפר את החוק ופגעה בעובדיה בשישה מקרים שונים, שניים מהם באתרי מחסנים לוגיסטיים של התאגיד באזור שיקגו. ההנהלה נאלצה להגיע לפשרה עם המועצה הלאומית ליחסי עבודה בעקבות תלונות שהגיעו מעובדי התאגיד הנצלני. המועצה פסקה כי על אמזון לדווח לכל עובדי התאגיד בכמה שפות על פרטי הפשרה. לפי המועצה הארצית האכיפה של חוקי העבודה במפעלי אמזון תהיה ארצית.

הסעיף המרכזי בפשרה הוא הסרת האיסור על עובדי אמזון להיכנס לאזורים חיצוניים שאינם קשורים לעבודתם, ההגבלה אוסרת על עובדים לשהות באזורים מחוץ לעובדתם יותר מ-15 דקות, כלומר לשטחים המקיפים את המחסנים הלוגיסטיים. אמזון הבטיחה לא לנקום בעובדים המפרים את איסור השהייה באזורים שהוגדרו מחוץ לחוק בפני העובדים, אזורים כוללים: אזורי מנוחה, טיפול רפואי. לעובדים מאוגדים תהיה הזכות וגישה לאזורים אלו, לפי אמזון.

הפסיקה עלולה לפגוע בניסיונות של אמזון לחסל את ניסיונות ההתאגדות, ניסיון שצלח למנהלי החברה בתחילת 2021 באתר החברה בבאסמר, אלבמה. ההסכם לא כולל שום שינוי בתנאי העבודה בתאגיד שבבעלותו של ג’ף בזוס האיש השלישי העשיר ביותר בארה”ב. תנאים כמו: ציפוף יתר, שעות עבודה אינסופיות, האצת קצב העבודה, קנסות ופיטורים בשל אי עמידה ביעדים הם חלק מתנאי העבודה באמזון. התאגיד נכשל בשמירה על בריאות העובדים בזמן משבר הקורונה, עובדים בשני אתרי החברה במדינת אילינוי נטשו את מקום העבודה יומיים לפני חג המולד והפגינו. הפגנות דומות מתקיימות ברחבי אתרי החברה בארה”ב.

תנאי העבודה בשיקגו זהים לתנאי העבודה של מיליוני עובדים מנוצלים המסווגים “כחיוניים” ובכל זאת זוכים לשכר נמוך ותת תנאים. העובדים סיפרו כי המנהלים מרגלים אחר העובדים, בשל שביתות המתקיימות לסירוגין, מנהלים חיצוניים נאלצו להגיע ולעבוד במקום העובדים. “אולי הם רצו להפחיד אותנו, אבל אנחנו יודעים שגרמנו להם להזיע היום. זו כנראה הפעם הראשונה בה הם עבדו”, מסרו העובדים. יצוין שאמזון אוסרת על עובדיה לשאת טלפוניים ניידים בזמן העבודה, שישה עובדים נהרגו מפגיעת טורנדו באתר החברה באילינוי כיוון שלא הייתה להם גישה לטלפונים והם לא ידעו על הסופה. העובדים דורשים לקבל גישה לטלפונים האישיים, העלאה בשכר וצמצום שעות העבודה.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/109059

עובדי סניף סטארבקס בלואיזיאנה מפגינים בדרישה להכיר בהתארגנותם (צילום: איגוד עובדי סטארבקס)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן