fbpx

ארגון המורים: שר האוצר הניאו-ליברלי רוצה לחסל את ההסכמים הקיבוציים ואת העבודה המאורגנת

יו"ר ארגון המורים פרסם הודעה חריפה נגד תוכניות האוצר להנהיג שכר דפירנציאלי למורים ולקצר חופשות

“שר האוצר אביגדור ליברמן מדבר על קיצור חופשות, שכר דיפרנציאלי בהתאם להצטיינות מורה זה או אחר ושכר גבוה יותר למורים למתמטיקה, לאנגלית וללשון – על חשבון המורים המלמדים את המקצועות האחרים. זהו למעשה חיסול ההסכמים הקיבוציים והעבודה המאורגנת”, כך הזהיר השבוע יו”ר ארגון המורים רן ארז, בהודעה ששלח לחברי הארגון.  “המורים יהפכו להיות סוג א’, ב’, ג’. וגם נגד זה ניאבק”, הוסיף.

ההודעה נפתחת באמירה כי “אווירה קודרת של טרום סערה אופפת את מערכת החינוך בימים אלו”, זאת ביחס לגל האיומים כנגד תנאי העסקתם, היקף משרתם וזכויותיהם הקיבוציות של עובדות ועובדי ההוראה. אחד מהם- הרפורמה שאיימה לבטל או לצמצם את מספר הבגרויות – ואשר כוונה בעיקר כנגד לימוד מדעי הרוח, חלפה לעת עתה לטענת הארגון.

התבטאות פומבית או הודעה רשמית בעניין מטעם שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון או משרדה לא נמסרה, אולם הארגון מבסס את דבריו על התחייבויות שניתנו לו מצד השרה ועליה פרסמו בהודעות קודמות לציבור המורים. יחד עם זאת, סכנה זו לא ירדה לחלוטין מהפרק, וארז הבהיר כי הפגיעה, מעבר לעניין העקרוני, עלולה לגרום לכך שהמורים יפגעו במעמדם המקצועי והכלכלי “לא תעבור ללא תגובה”.

ארז גם תקף באגרתו את יו”ר וועדת החינוך של הכנסת, ח”כ שרן השכל (תקווה חדשה), נציגה נאמנה של פורום קהלת הניאו-ליברלי ואת ח”כ משה טור-פז (יש עתיד). על השכל נאמר בהודעה כי “במקום לטפל ולקיים דיונים בבעיות החמורות הקיימות במערכת החינוך, השכל רוצה לקדם בחוק שינוי בלוח חופשות המורים כדי לסנכרן אותן עם חופשות ההורים וכך למחוק כחודש בחופשות המורים”. על טור-פז נכתב כי החליט “לקדם” את מערכת החינוך על ידי הצעת חקיקה שתפגע בקביעות המורים, בהסכמים הקיבוציים ובמורים הוותיקים.

אולם את עיקר ההודעה עסקה בשר האוצר שבנאום שנשא בשבוע שעבר על מדיניות השכר במגזר הציבורי בשנתיים הקרובות: “גם הוא מדבר על קיצור חופשות, שכר דיפרנציאלי בהתאם להצטיינות מורה זה או אחר ושכר גבוה יותר למורים למתמטיקה, לאנגלית וללשון – על חשבון המורים המלמדים את המקצועות האחרים. זהו למעשה חיסול ההסכמים הקיבוציים והעבודה המאורגנת”. הודעת ליברמן, שנמסרה בכנס אגף הממונה על השכר במשרד, נמסרה על רקע המשא ומתן שצפוי להתחיל בין המשרד דווקא לבין הסתדרות המורים – שמוריה עובדים מ-2019 בלי הסכם שכר בתוקף – אולם בארגון המורים מבינים כי איום זה יופנה בעתיד גם כלפיהם. הסתדרות המורים מצדה הגיבה לנאומו של ליברמן באמירה: “אנחנו מתנגדים לכל דיון שנעשה בשיטת הסלמי. לא נאפשר כל פגיעה בימי החופשה של עובדי ההוראה, שעובדים מאות שעות יותר מעמיתיהם במדינות ארגון לפיתוח ושיתוף פעולה כלכלה, ה-OECD”.

בעקבות איומי האוצר וחברי הכנסת ממפלגות הימין מתומכי פורום קהלת, הבהיר יו”ר ארגון המורים כי: “זוהי תקופה חדשה בה פוליטיקאים ניאו-ליברלים, שרואים בעבודה המאורגנת בלם להתפתחות המשק, מעוניינים לקעקע את הביטחון התעסוקתי והכלכלי של העובדים בסקטור הציבורי, בכלל ושל המורים בפרט”. מטרתם הברורה של איומים אלה היא ליצור מצב של הפרד ומשול ולפגוע בסולידריות וכוח העמידה של ציבור המורים על ידי יצירת מעמדות בקרבם, זאת במטרה לפגוע בעבודה המאורגנת בכללותה. “אין בכוונתנו להיות החולייה החלשה, ולא נהיה!”, הדגיש ארז.

יו"ר ארגון המורים, רן ארז, בעת טכס הענקת פרס החינוך לנורס ספייה, מנהלת בית הספר הטכנולוגי ג'דיידה-מכר ב-16 בדצמבר האחרון (צילום: ארגון המורים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן