fbpx

גרמניה אחרי מרקל: ראיון עם חבר פרלמנט ממפלגת השמאל לקראת הבחירות הקרובות

לראשונה מזה 16 שנים, אנגלה מרקל לא תהיה קנצלרית; גוברים הסיכויים לקואליציה של המרכז-שמאל

להלן קטעים מתוך ראיון עם סטפאן ליביך, חבר פרלמנט מטעם מפלגת “די לינקה” (“השמאל”) הגרמנית. הריאיון התפרסם במקור באתר האינטרנט של קרן רוזה לוקסמבורג. ראיין: אנדראס גונתר.

הבחירות בגרמניה יערכו ב-26 בספטמבר. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לומר כעת בביטחון הוא כי לראשונה מזה 16 שנים, אנגלה מרקל לא תהיה הקנצלרית. כגרמני שחי בארה”ב אני יכול לומר שהפרוגרסיבים כמעט מקנאים בכך שאנגלה מרקל היא הקנצלרית שלנו. תוכל לסקור עבורנו כיצד 16 שנות כהונתה של מרקל השפיעו על המדינה?

כשאני מדבר עם פרוגרסיבים בעולם, רבים אומרים שהם מייחסים למרקל חמלה ביחס לפליטים, את העלאת שכר המינימום בגרמניה או לגליזציה של נישואים גאים. האמת היא שאף אחד מאלו לא באמת קשורים אליה. נתחיל עם שכר המינימום – הפעם הראשונה שמפלגה הציעה להכניס שכר מינימום הייתה ב-2002, כאשר מפלגת השמאל עשתה זאת. לאחר מכן הסוציאל-דמוקרטים והאיגודים החליטו לתמוך בהצעה. כאשר מרקל הייתה מוכרחה להקים ממשלה עם הסוציאל-דמוקרטים אז חוק שכר המינימום עבר, אך רבים ייחסו את העברת חוק שכר המינימום למרקל.

אותו דבר בנוגע לנישואים גאים. למעשה מרקל הצביעה נגד. אני זוכר את היום, זו הייתה הפעם היחידה בה: הירוקים הסוציאל דמוקרטים ואנחנו (מפלגת השמאל) הצבענו יחד והיא הצביעה נגד. בנוגע להגירה, היא קיבלה החלטה הומניטרית טובה ואנחנו תמכנו בכך. מרקל אמרה אז: “פתחו את השערים, תנו לאנשים להיכנס”. לאחר מכן, היא וממשלתה עשו מהלכים רבים להידוק הגבולות. לכן, “הפנים הנחמדות של גרמניה” שהן דבר טוב כמובן, כי לאורך היסטוריה הגרמנית היו לנו פרצופים מכוערים רבים – לא באמת שיקף את תפיסותיה הפוליטיות.

בהסתכלות לאחור על זמנה בממשל, אנחנו צריכים לזכור כי מספר המיליארדרים הוכפל מאז שעלתה לשלטון ומספר הילדים בעוני גדל גם הוא. היא עדיין קנצלרית בראש מפלגה שמרנית וניאו-ליברלית. עד כה, אנחנו מפלגת השמאל רואים בבחירות הזדמנות להקמת ממשלה טובה יותר.

סקרים אחרונים הראו כי השמרנים והסוציאל דמוקרטים צמודים מאוד, הירוקים לא רחוקים משם, הימין הקיצוני שומר על 12% תמיכה ומפלגת השמאל על 7% תמיכה. זה אומר כי יש הזדמנות לממשלה המורכבת משתי מפלגות וכן לקואליציה בת שלוש מפלגות. מה אתה צופה שיקרה?

 בכנות, אני לא יודע. דבר אחד בטוח: בגרמניה ובמקומות אחרים, הבחירות הופכות תנודתיות יותר, דעותיהם של הבוחרים משתנות במהירות גבוהה בהרבה מכפי שהיה בעבר. בתחילת הקמפיין רבים ראו במפלגה השמרנית את זו שתרכיב את הממשלה ואת הירוקים כאלטרנטיבה. הרבה קרה מאז: היו שיטפונות נוראיים ורבים איבדו את חייהם או את בתיהם, מה שעורר דיון מחודש על משבר האקלים. מנהיג השמרנים ארמין לאשט עשה טעות נוראית כשצחק מול המצלמות בשעה שנשיא המדינה דיבר על קורבנות השיטפונות. אנאלנה בארבוק מנהיגת הירוקים, “יקירת התקשורת” למשך מספר שבועות, החלה לספוג מתקפות. השאלה המרכזית של הבחירות היא כיצד להתמודד עם אתגרים חברתיים ואקולוגיים. אך בתקשורת עסוקים בציטוטים שגויים של פוליטיקאים בספריהם במקום בדיון פוליטי.

 בוא נדבר על עניינים פוליטיים. אתה חבר פרלמנט ב-12 השנים האחרונות. מהן הסוגיות והשאלות הבוערות בפוליטיקה הגרמנית כיום?

 אני חושב שצריך למצוא דרך חברתית צודקת להתמודדות עם המשבר האקולוגי – זו חייבת להיות השאלה המרכזית. אנחנו חייבים לחבר בין צדק חברתי לצדק אקולוגי. אני אומר זאת כי המפלגה הירוקה קיבלה תמיכה נרחבת הודות לתנועת “העתיד”. הבעיה היא שהמפלגה לא חושבת על ההשלכות של השינויים הנדרשים על אנשים מוחלשים ועל אזורים כפריים. המפלגה הירוקה חזקה מאוד באזור המגורים שלי, מרכז ברלין. יש לנו מערכת תחבורה ציבורית מצוינת וקל לנו לומר “בוא ניפטר ממנועי דיזל”, אבל אם אתה הולך למדינה במזרח גרמניה כמו מדינת סקסוניה שם אין תחבורה ציבורית, הם מפחדים. מצד אחד אסור להתעלם מבעיית האקלים, ומצד שני חייבים לאמץ תוכנית, כמו שלנו, שתדאג לכולם. אם אתה מאבד את עבודתך במכרה פחם בגלל הצמצום בפליטות הפחמן, אנחנו נציע לך את אותו השכר והזדמנות עבודה טובה יותר.

עכשיו מפלגות ימין מנסות להרוויח מן התמונות הנוראיות המגיעות מקאבול ולגרום לאנשים לפחד מפליטים. בשבוע שעבר מועמד מהמפלגה השמרנית כתב מכתב לנציגיו בממשלה המקומית בו הוא מפציר בהם להתחייב לא לקלוט פליטים מאפגניסטן.

בתחום מדיניות החוץ, הציבור רואה מה קורה באפגניסטן ותוהה אם צריך לחשוב על ביטחון אחרת. למלחמה מעולם לא היה רוב בחברה הגרמנית, אבל כל המפלגות בפרלמנט הגרמני היו בעד מלחמה מלבד מפלגת השמאל. עכשיו נשאלת השאלה – מה התפקיד של הכוחות המזוינים של גרמניה בעולם? מתקיים דיון על האם גרמניה צריכה לנהוג “באחריות גלובלית”. זה למעשה אומר לשגר עוד חיילים לעוד ארצות, ומפלגתי מתנגדת לכך. אני חושב שגרמניה צריכה לעשות יותר כדי לפתור קונפליקטים, לא באמצעים צבאיים.

 חלק מהאנשים טוענים כי מסוכן למפלגות שמאל עקביות להיכנס לממשלה, כיוון שהן עלולות לאכזב את בוחריהן ולאבד השפעה. אולם רבים בחברה האזרחית מעדיפים ממשלת שמאל רחבה, אפילו אם זו צריכה לעשות פשרות. מה עדיף לדעתך?

אני משוכנע לחלוטין בחשיבות הבחירות. אנחנו יכולים לראות זאת כאן ובארה”ב. אני שמח מאוד שטראמפ כבר לא נשיא ארה”ב. אם נצליח בגרמניה ונהיה חלק מהממשלה, דברים רבים יכולים לקרות. לא נוכל לעשות כל מה שנרצה, אבל נוכל לעשות הרבה.

יושבות ראש "די לינקה", ינינה ויסלר וסוזאנה הניג-ולסוב, בוועידת המפלגה ב-2021 (צילום: די לינקה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן