fbpx

קיצור התורניות: על מה נאבקים המתמחים לרפואה ומדוע הם ינצחו במערכה הארוכה

מי שינסה להעביר החלטות מעל לראשנו או למסמס את המאבק לקיצור התורניות - ימצא אותנו מולו בכל הכוח

פרופ’ חזי לוי הספיק כבר להתפטר אמש (ראשון) מתפקידו כמנכ”ל משרד הבריאות. אבל אל תטעו, בהפגנה מול ביתו במוצ”ש הבהרנו לו ולכל מי שעוד היה לו ספק שבכל פעם שיהיה מי שינסה למסמס את המאבק שלנו לקיצור התורניות של 26 שעות, בכל פעם שיהיה מי שינסה להעביר החלטות מעל הראש שלנו בלי שיח אמיתי- הוא ימצא אותנו מולו ובכל הכוח.

במה שהתברר כמחוות הפרידה מתפקידו כמנכ”ל משרד הבריאות, במכתב לשר העבודה הנכנס מאיר כהן, ביקש פרופ’ לוי להאריך את תוקף ההיתר המיוחד להעסקת מתמחים בתורנויות של 26 שעות בשנה שלמה נוספת! זאת, בתואנה כי “בשל הקורונה הוועדה לא סיימה את עבודתה והרפורמה לא יכולה לצאת לדרך”.

מרגע פרסום המכתב ביום חמישי שעבר, פעלנו בכל החזיתות על מנת למנוע את הארכת ההיתר בשנה נוספת. בניגוד מוחלט להסתדרות הרפואית בישראל (הר”י) שתומכת בהארכת ההיתר (תמיכה תמוהה במיוחד לנוכח הצהרתם שהמסקנות כבר חתומות ומוכנות..), דבר שיאפשר לוועדת המסמוס להמשיך למרוח את פרסום המסקנות, בדיוק כפי שעשתה עד רגע זה ממש.

בעקבות הלחצים שהופעלו ולאחר ההכרזה על ההפגנה נקבעה לי ושר העבודה כהן פגישה דחופה, כמו כן נפגשנו גם עם ראש הקואליציה חברת הכנסת עידית סילמן, אשר הביעו את תמיכתם בעמדתנו, לאפשר הארכה של ההיתר לשלושה חודשים בלבד. במהלכם נציג אנחנו בפני השרים החדשים והמשרדים הרלוונטיים את התכניות המפורטות שבאמתחתנו לביצוע הרפורמה באופן מיידי.

יחד עם זאת, ההפגנה במוצ”ש שיגרה מסר חד וחזק: אי אפשר לעצור את האש של המאבק שלנו ואת הנחישות של המפגינות והמפגינים. לוחמים ולוחמות עם אש בעיניים. לצערנו, במהלך ההפגנה נעצרו בברוטליות בידי המשטרה שני סטודנטים לרפואה, מתמחה ומנהלת המטה שלנו, בגין “הפרעה לסדר הציבורי”. הצוות המקצועי והמשפטי שלנו סייע וחיכה מחוץ לתחנת משטרה ללוות את כל המעוכבים (שיצאו ללא תלונות משמעותיות) עד השעה 4:00 לפנות בוקר.

יצוין שבתום ההפגנה הוזמנתי על ידי פרופ’ לוי לשיחה בביתו, בשיחה שטחנו את הסיבות להפגנה ולמה היתה זו טעות חמורה לאפשר “צ’ק פתוח” להר”י להמשיך את המריחה הזו ללא סייג למשך שנה נוספת. כאמור, פרופ’ לוי כאמור התפטר אתמול מתפקידו והוא לא ימשיך בתפקידו, מכתבו כבר אינו רלוונטי ולא רלוונטיות ההבטחות שהוא הבטיח. מה שחשוב הוא המסר החזק ששוגר לכל הנוגעים בדבר ובהם מנכ”ל משרד הבריאות הנכנס, פרופ’ נחמן אש וכמובן שר הבריאות ניצן הורביץ, למתמחים אין שום תכנית לעצור – הפעם אנחנו הולכים עד הסוף. אם נותרו עוד מתמחים שתוהים איך אנחנו פועלים: נמשיך במאבק גם בשטח – הפגנות ומחאות, נפנה לבג”ץ וגם מאחורי הקלעים במסדרונות הכנסת ומשרדי הממשלה. קיצור תורנויות יהיה – אין יותר מקום למסמוס !

 

ד"ר ריי ביטון ומגפון בידה צועדת בראש הפגנת המתמחים שחסמה את רחוב קפלן ב-10 במאי האחרון במסגרת המאבק לקיצור התורניות (צילום: מרשם)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן