fbpx

קריאה בהולה של עשרות ארגוני זכויות אדם: עצרו את הטרנספר בגדה המערבית

בקריאה נאמר: "ממשלת ישראל מעודדת את האלימות הזו, במקרים רבים הצבא נוכח בעת האירועים ואף משתתף בהם"

עשרות ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית בישראל פרסמו אתמול (ראשון) קריאה  לקהילה הבינלאומית לפעול בדחיפות להפסקת גל האלימות של מתנחלים, שנעשה בתמיכת המדינה, ואשר מוביל ויוביל לגירוש של קהילות פלסטיניות בגדה המערבית שתחת כיבוש ישראלי.

בקריאה נאמר: “בשלושת השבועות האחרונים, מאז מתקפת האימה של חמאס ב-7 באוקטובר, מתנחלים מנצלים את חוסר תשומת הלב הציבורית לגדה המערבית, כמו גם את אווירת הזעם הכללית נגד הפלסטינים, כדי להסלים את המתקפות האלימות שלהם שמטרתן ביצוע טרנספר לקהילות פלסטיניות בשטחי סי. מאז פרוץ הלחימה לפחות 13 קהילות רועים נעקרו מאדמתן. אם לא יינקטו צעדים מיידיים קהילות נוספות הנמצאות בסכנת גירוש יאלצו להימלט על נפשן”.

כמו כן “החקלאים הפלסטינים פגיעים במיוחד כעת, בעונת מסיק הזיתים. הם יודעים היטב, וגם המתנחלים יודעים זאת, שאם לא יצליחו למסוק את הזיתים יפסידו פרנסה של שנה שלמה. בשבת נרצח בלאל מוחמד סאלח מהכפר אס-סאוויה שמדרום לשכם בעת שטיפל בעצי הזית שלו. הוא היה הפלסטיני השביעי שנרצח על ידי מתנחלים מאז פרוץ המלחמה הנוכחית”.

“למרבה הצער, ממשלת ישראל מעודדת את האלימות הזו ואינה פועלת לעצור אותה. למעשה שרים בממשלה וגורמים נוספים תומכים בתוקפנות. במקרים רבים הצבא נוכח בעת האירועים ואף משתתף בהם, כולל בתקריות שבהן מתנחלים הרגו פלסטינים. יתרה מכך, מאז תחילת המלחמה התרחש מספר גדל והולך של תקריות שבהן תועדו מתנחלים אלימים תוקפים יישובים פלסטיניים כשהם לבושים במדי צבא ומשתמשים בנשק שקיבלו ממקורות ממשלתיים”, הדגישו.

“מתוך דאגה עמוקה ועם הבנה של המצב הפוליטי, אנו סבורים שהדרך היחידה לעצור את הגירוש בגדה המערבית היא על ידי התערבות ישירה, חזקה וחד משמעית של הקהילה הבינלאומית. עכשיו הזמן לפעול”, סיימו את פנייתם. בין הארגונים שהצטרפו לפנייה: איתך-מעכי – משפטניות למען צדק חברתי, אמהות נגד אלימות, אקדמיה לשוויון, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, בית הספר לשלום בנווה שלום, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, בצלם, האגודה לזכויות האזרח בישראל, הורים נגד מעצרי ילדים, המוקד להגנת הפרט, זוכרות, זזים – קהילה פועלת, חקל: ברית להגנה על זכויות אדם, יש דין, כרם נבות, לוחמים לשלום, מחסום-וואטצ,,  מכון עקבות, עו”סים שלום, עיר עמים, עמק שווה, פסיכואקטיב, פעילי בקעת הירדן, קול אחר, קול רבני לזכויות אדם, רופאים לזכויות אדם ישראל, שוברים שתיקה ותורת צדק.

יצוין שדובר צהל מסר כי המשטרה הצבאית עצרה אתמול  חייל החשוד שירה למוות בבלאל מוחמד סאלח שמסק זיתים באזור שכם בשבת. החייל, שהיה בחופשה מהצבא, חשוד שירה ופגע בחזהו. עו”ד עדי קידר, המייצג את החייל מטעם ארגון הימין קיצוני חוננו, אמר שהוא פתח באש לאחר שהוא ובני משפחתו הותקפו ומכיוון שחש בסכנת חיים. לדבריו, החייל ביצע ירי אזהרה ולא פגע באף אחד. מנגד, דודו של סלאח סיפר בשבת כי לפני הירי לא היה כל חיכוך בין הצדדים. בסרטון שצולם במקום נראה סלאח כשהוא ירוי בחזהו. החייל, שמשרת בנח”ל החרדי, נחקר אתמול ובתום החקירה הוחלט להשאירו במעצר.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124955

 

בלאל מוחמד סאלח מהכפר אס-סאוויה במסיק בשבת האחרונה, כשעה לפני הירצחו (צילום: בצלם)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן