fbpx

ההפיכה המשטרית של הימין שועטת, בר-דוד שותק ובאוניברסיטאות יוצאים למאבק

יו"ר ההסתדרות מסרב לגבות את ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העו"סים הנמצאת תחת מתקפה מצד ארגוני ימין

ההפיכה המשטרית שועטת. עוד ועוד מרחבים דמוקרטיים מותקפים בידי שלטון הימין הקיצוני, והשבוע זה הגיע לפתחה של ההסתדרות. משרד הרווחה פתח בבירור לפני הליך משמעתי נגד יו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ענבל חרמוני. ההליך נפתח בעקבות הודעה שכתבה חרמוני בקבוצת ווטסאפ של עובדות סוציאליות המתנגדות להפיכה המשטרית. בהודעה נכתב כי יו”ר ועדת חוקה חוק ומשפט ח”כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) הוא “גבר אלים… ברור לי שגם בבית”, כך מסר השבוע העיתון “הארץ”.

את התלונות בעניין הגישו למשרד הרווחה ארגון הימין הקיצוני “בצלמו” וקבוצה של עובדות סוציאליות בשם “עבודה סוציאלית אחראית”, הקשורה למטה הפגנות הימין בעד ההפיכה המשטרית של נתניהו. בין השאר נטען בתלונות כי חרמוני התבטאה “באופן פומבי באופן שאינו הולם את כבוד המקצוע”, וכי בכך הפרה את כללי האתיקה של העובדים הסוציאליים. חרמוני נדרשה להגיב עד השבוע הבא על כלל הטענות שבשתי התלונות.

הזמן להתארגן ולצופף שורות

חרמוני, המרבה להשתתף בעצרות ובמחאות נגד ההפיכה, הגיבה על התלונות: “אולי יותר מהכול ואולי יותר מתמיד: עכשיו זה הזמן להמשיך להתארגן, להמשיך להתנגד, לצופף שורות ולחלק את ההשלכות הפוליטיות על מי שמתנגדת בין כל חברות הקהילה שלה – זו המשמעות של להיות חלק מהתארגנות. עבודה סוציאלית היא מקצוע פוליטי מאוד, כי הוא עוסק בזכויות אדם ובמימוש שלהן במדינה ניאו-ליברלית ואלימה כמו ישראל. האתיקה של עבודה סוציאלית מחייבת אותנו ואותי, להתנגד. זו החובה המקצועית שלנו”.

יצוין שהתלונה שהגישה “עבודה סוציאלית אחראית” נגד חרמוני עוסקת גם בדרך תפקודה כיו”ר האיגוד: הטענה היא כי היא מובילה “פוליטיזציה של האיגוד”. לפי מקורות במשרד הרווחה, הליך הבירור נגד חרמוני לא עוסק בהשתתפותה במחאה וכי את התלונות בנושא זה העביר המשרד להסתדרות.

בשבוע שעבר שלחה חרמוני מכתב ליועצת המשפטית של משרד הרווחה, עו”ד רינת וייגלר, וקראה לדחות את התלונה על הסף: “התלונה שהוגשה נגדי היא רדיפה פוליטית שאינה אלא ניסיון לציד מכשפות של המאה ה-21. אין כל מקום לדון בתלונה מסוג זה, שהוגשה על ידי ארגון ‘בצלמו’ שלו אג’נדת השתקה ברורה”, כתבה. באשר לטענות נגדה כתבה חרמוני: “הטענה האבסורדית, כי באומרי על אדם שהוא אלים זה כאילו לכאורה נתתי אבחנה לא מבוססת, מהווה גם היא גזלייטינג: לא כל מילה שיוצאת לעובדת סוציאלית מהפה היא אבחנה. נהיר וברור לכל שלא מדובר בחוות דעת מקצועית או באבחון. קל וחומר שלא כל מילה שנרשמת ביישומון ווטסאפ במסגרת קבוצה פרטית שעניינה בהפיכה המשטרית. אם עובדת סוציאלית אומרת על מישהו שהוא טיפש, לדוגמא, זה לא אומר שמדובר באבחנה של מגבלה שכלית התפתחותית”.

היועץ המשפטי להסתדרות, עו”ד יחיאל שמיר, מסר בתגובה: “ההסתדרות, כארגון עובדים דמוקרטי וליברלי, מאפשרת לעובדיה להביע את עמדותיהם ביחס לרפורמה המשפטית, כל עוד הדבר לא נעשה במסגרת שעות העבודה ותוך שימוש במשאבי ההסתדרות”. במילים אחרות: ההסתדרות מוסיפה לשבת על הגדר ולמעשה נותנת יד להמשך ההפיכה המשטרית של הימין.

ארנון בר-דוד,  היו”ר השותק של ההסתדרות,  אינו מוכן לתת גיבוי פומבי לחרמוני. אך אותו יועץ המשפטי של  ההסתדרות הודה בשבוע שעבר, כי בעקבות ההפיכה המשטרית קיים חשש לפגיעה בעובדים ושהוא יהיה מוכן להציג חשש זה בדיון בבית נבחרי ההסתדרות (בינ”ה) “אם יתקיים כזה”. זו הייתה תשובתו לעתירה שהגיש יו”ר ארגון העיתונאים לשעבר וחבר ההסתדרות יאיר טרצ’יצקי (ארגון אשר גורש משורות ההסתדרות בידי בר-דוד), הדורש לקיים ישיבה של בינ”ה כדי לדון בסוגיה. זה תשעה חודשים דורשים בבינ”ה לקיים את הדיון בנושא ובר-דוד מסרב להעלותו.

באוניברסיטאות דווקא הוכרזו סכסוכים

במסגרת המאבק נגד ההפיכה המשטרית של שלטון הימין, מתכנן מטה המאבק של המרצים במוסדות להשכלה גבוהה לשבש את פתיחת שנת הלימודים האקדמית.

בכל האוניברסיטאות ובכמה מהמכללות האקדמיות נערכו אסיפות בהן הכריז הסגל האקדמי על סכסוך עבודה על רקע מהלכי החקיקה שמקדמת ממשלת הימין והפוגעים בעובדים. במהלך השבוע הבא יקיימו חברי הסגל במוסדות אסיפות כלליות, ויחליטו על דרכי הפעולה. בין ההצעות: שביתת אזהרה בת יום אחד והפגנות יחד עם ארגוני המחאה הנוספים עם פתיחת שנת הלימודים ב-15 באוקטובר.

עם המוסדות האקדמיים שהכריזו בהם על סכסוך העבודה נמנים: סגלי האוניברסיטאות של תל אביב, הפתוחה, בן גוריון, חיפה, העברית, מכון ויצמן והטכניון. גם המכללות האקדמית תל אביב-יפו, רופין ושנקר, וגם הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב. כמו כן, סוכם עם ארגוני המחאה, כי בהפגנות שיתקיימו במוצאי שבת, 14 באוקטובר, יישאו נציגי מטה מאבק האקדמיה וסטודנטים דברים בעשרות מוקדים.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/124355

 

יו"ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים ענבל חרמוני נואמת בהפגנה (צילום: ההסתדרות)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן