fbpx

1,300 אנשי מערכת הבריאות והרווחה קוראים להסתדרות לשבות בעקבות ביטול עילת הסבירות

"ביטול עילת הסבירות והחלשת מערכת המשפט יצמצמו את היכולת שלנולתת את הטיפול הנדרש לתושבי ישראל" נכתב

יותר מ-1,300 אנשי מערכת הבריאות ומקצועות הבריאות והרווחה קוראים להסתדרות להכריז על סכסוך עבודה ולהצהיר כי “במקרה של משבר חוקתי – יושבת המשק, עד אשר הממשלה והעומד בראשה יפעלו על פי חוק ועל פי פסיקת בית המשפט העליון”.

בין חותמים: חברי הסתדרות העוסקים בפיזיותרפיה, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק, עובדים סוציאליים ורופאים ממחאת “החלוקים הלבנים” שקראו ליו”ר ההסתדרות ארנון בר דוד להכריז מייד על סכסוך עבודה ולהשבית את המשק במקרה שבו הממשלה לא תקבל את פסיקת בג”ץ בעניין ביטול עילת הסבירות וייגרם משבר חוקתי. הפנייה הועברה גם ליו”ר איגוד העובדות והעובדים הסוציאליים, ענבל חרמוני; למזכ”ל איגוד הרוקחים, שימי שמריהו הללי; ליו”ר הסתדרות המיקרוביולוגיים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר שדמון; ליו”ר איגוד מקצועות הבריאות, אלי גבאי;  ליו”ר איגוד הרנטגאים, אריה הרשקוביץ וליו”ר הסתדרות ההנדסאים, דני הורנשטיין. לעצומה מצורפים שני ניירות עמדה וכן חוות דעת משפטית של שופטים בדימוס ועורכי דין.

“ממשלה שאינה מכבדת את פסיקת בית המשפט מפרה את החוזה הבסיסי בינה לבין האזרחים ומאבדת את הלגיטימיות שלה. אנו מצפים כי במצב שבו הממשלה לא תמלא אחר פסיקת בית המשפט, תפעיל ההסתדרות את סכסוך העבודה ותשבית את המשק. בחודשים האחרונים ממשלת ישראל מחוקקת ומקדמת חוקים אשר מהווים איום ממשי על המדינה כדמוקרטית,” כותבים אנשי המקצוע הוסיפו: “חקיקה זו מעמידה אותנו, ציבור נשות ואנשי מקצועות הבריאות, בפני סכנה ממשית של פגיעה בזכויותינו כעובדים, פגיעה במקצוענות וביכולתנו לתת מענה מקצועי ראוי לתושבי ישראל, ועל כן אנו מתנגדים לה. הגיעה העת כי ההסתדרות הכללית, כארגון העובדים היציג הגדול ביותר, תנקוט עמדה ברורה נגד מהלכים אלו”.

כמו כן, הם מתריעים גם על קידום חקיקה שפוגעת במעמדם של אנשי המקצוע, בהם קידום תוכנית “עמית רופא” והכנסת אנשי מקצוע שאינם מורשים לטפל בילדים. “ביטול עילת הסבירות, פגיעה במקצועיות והחלשת מערכת המשפט יצמצמו את היכולת שלנו כאנשי מקצוע לתת את הטיפול המיטבי לתושבי ישראל, כפי שהתחייבנו בקוד האתי המקצועי שלנו. אלו תפגענה בעמידה על זכויות החולה וביכולת של האזרח הפשוט להתגונן בפני השלטון”.

יצוין שכפי שפורסם אתמול ב”זו הדרך”, מאות מרצים המלמדים במכללות ציבוריות ופרטיות ברחבי הארץ מצטרפים לקריאת השביתה נגד ההפיכה המשטרית ופרסמו קריאה לפיה הם “חרדים לגורל המדינה. מצב של משבר חוקתי שבו הממשלה אינה מקבלת את פסיקות בית המשפט העליון, הוא סכנה קיומית למדינת ישראל. אנו עוקבים בדאגה רבה אחר צעדי הממשלה ומצהירים בזאת כי נעשה כל שביכולתנו כדי להגן על ערכי מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, תוך נקיטת אמצעי מחאה משמעותיים, לרבות שביתה, בכל שעה שנדרש”.

על עצומה חתמו מרצים המלמדים בשורה ארוכה של מכללות ביניהן: אורנים, המכון הטכנולוגי חולון, תל-חי, הדסה, האקדמית ת”א-יפו, סמינר הקיבוצים, דוד ילין, המרכז האקדמי לוינסקי-וינגייט, הקריה האקדמית אונו, ספיר, עמק יזרעאל, בית ברל, שנקר, הרצוג, אחווה, כנרת, רופין, הגליל המערבי, צפת, המכללה למינהל, קיי, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, גבעת וושינגטון וגורדון.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/123393

רופאים מפגינים נגד ההפיכה המשטרית ברחוב קפלן בתל-אביב (צילום: החלוקים הלבנים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן