fbpx

קמפיין בינלאומי לשחרורו של החוקר המרקסיסטי בוריס קגרליצקי שנעצר במוסקבה

קגרליצקי, חוקר מרקסיסטי המתנגד למשטרו של פוטין, נעצר בסוף חודש יולי לאור האשמות לפיהן הוא תומך טרור

קמפיין בינלאומי נפתח לשחרורו של החוקר, הסוציולוג והפעיל הרוסי בוריס קגרליצקי שנעצר במוסקבה בסוף יולי. קגרליצקי הוא הוגה מרקסיסטי עקבי המתנגד בחריפות למשטרו של הנשיא ולדימיר פוטין ולמלחמתו באוקראינה. עצומה בינלאומית שפורסמה באחרונה שמה את דגש על מעצרו ועל מצבם של האסירים הפוליטיים ברוסיה. קגרליצקי (בן 64) נעצר בהאשמות מופרכות ומפוברקות לפיהן “תומך בטרור”.

בין חותמי העצומה, אישים ידועים בשמאל ברחבי העולם ובהם ז’אן-לואי מלנשון הצרפתי, ג’רמי קורבין הבריטי, הפילוסוף הסלובני סלבוי ז’יז’ק, ההיסטוריון האיטלקי אנזו טרברסו, הפילוסוף הצרפתי אטיין בליבאר, החוקר הלבנוני ז’ילבר אשקר, מזכ”ל מפלגת ההתחדשות הקומוניסטית של איטליה, מאוריסיו אסרבו, ועוד.

בעצומה נאמר: “בוריס קגרליצקי הוא חוקר אקדמי שהגותו ומחקריו הסוציולוגיים וההיסטוריים מוכרים ברחבי העולם. מאמריו, ספריו וראיונותיו מתפרסמים בשפות רבות. קגרליצקי הוא אחד האינטלקטואלים המובילים ברוסיה, ובפועלו הוא תרם תרומה משמעותית לחיזוק המוניטין של ארצו בספרה האקדמית הגלובלית. במשך עשרות שנים נותר קגרליצקי דמות משפיעה, הן ברוסיה והן ברחבי העולם, והוא תרם רבות להבנת האתגרים העולמיים ולמאבק למען הקידמה של האנושות. דור שלם של חוקרים, של פעילים ושל פוליטיקאים עיצב את השקפותיו ולמד להבין את רוסיה ואת מקומה בעולם באמצעות ספריו של קגרליצקי”.

לדברי חתומי העצומה הסיבה האמיתית למעשי הדיכוי המופעלים נגד קגרליצקי היא הביקורת העקבית שהוא השמיע מפברואר אשתקד נגד התוקפנות כלפי אוקראינה “והעובדה שהוא הדגיש כי המלחמה הברברית הזאת גורמת נזק איום ונורא לא רק לעם האוקראיני אלא גם לאזרחי רוסיה. על אף שרבים מאיתנו לא הסכימו עם קגרליצקי בעבר, איננו יכולים להתעלם ולא להתפעל מאומץ הלב שבו הוא התבטא נגד ההחלטות הקטסטרופליות של ההנהגה הרוסית בהיותו קול ציבורי נדיר נגד המלחמה בתוך רוסיה. קגרליצקי נשאר במוסקבה גם אחרי הפלישה לאוקראינה והמשיך לנהל את ערוץ היוטיוב ‘רבקור’ ולדרוש תמורות רדיקליות במדינה”. “רבקור”, הן ראשי תיבות של “פועלים כותבים ומדווחים”, ידיעות שפורסמו בעיתונות על ידי עובדים שאינם עיתונאים ושהחלה עם מהפכת אוקטובר ונעלמה עם התפרקותה של ברית המועצות.

“קגרליצקי הוא אחד מעשרות אלפי האזרחים ברוסיה שסובלים מדיכוי מצד מנגנוני המדינה. רבים מהם נשפטו לתקופות מאסר ארוכות, על אחרים הוטלו קנסות שרוששו אותם לחלוטין וחלקם עונו עד מוות בידי מנגנון המשטרה והדיכוי. המעצר של קגרליצקי הוא רכיב אחד במתקפה האדירה על אזרחי רוסיה המגלים אומץ להתנגד למשטר”, נכתב בעצומה. יצוין שגם בתוך רוסיה קמו קולות שדורשים את שחרורו של החוקר המרקסיסטי, בייחוד של התנועה הסוציאליסטית הרוסית, הסוציאל-דמוקרטים הרוסיים, איגוד הנהגים השכירים ועוד. המפלגה הקומוניסטית של הפדרציה הרוסית, התומכת בפלישה לאוקראינה, לא התייחסה למעצרו ומאסרם של מאות מתנגדי המלחמה.

לחתימה על העצומה הבינלאומית (באנגלית):

https://freeboris.info

הסוציולוג והפעיל הרוסי בוריס קגרליצקי על הספסל הנאשמים בבית המשפט במוסקבה, 26 ביולי 2023 (צילום: קרן רוזה לוקסמבורג)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן