fbpx

בדומה לרופאים: מרצים בעברית הכריזו סכסוך עבודה נגד ההפיכה; מחר השבתה בהשכלה הגבוהה

סנאט האוניברסיטה העברית קורא לראשי המוסדות לפתוח בהשבתת כל המחקר וההוראה

בדומה להסתדרות הרפואית, ארגון הסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית הכריז ביום חמישי האחרון סכסוך עבודה בעקבות ההפיכה המשטרית של שלטון הימין.  אחד חברי הנהגת הארגון מסר “הסכסוך הוכרז בשל החשש של חלק גדול מחברי הסגל מהשלכותיה הצפויות על זכויותינו כעובדים ועל החופש האקדמי שלנו”. במשאל שנערך בקרב חברי הסגל עולה כי הצביעו 546 מרצים מתוכם 409 (75%) בעד ההכרזה על סכסוך עבודה, 136 (25%) נגד, ואחד נמנע.

“בהתאם לתוצאות, הוועד החליט לפעול להכרזה על סכסוך עבודה. בקרוב נבחן גם אפשרויות לנקיטת צעדים ארגוניים על בסיס ההכרזה. לפני נקיטת צעדים כלשהם, נשוב לקבל את אישור האסיפה”, נמסר.

סנאט האוניברסיטה העברית התכנס בשבוע שעבר כדי לדון בשתי הצעות החלטה ובסוף התקבלו שתיהן ברוב גדול. ההצעה הראשונה קראה להשבתת המוסד ובה נאמר “בעקבות הכוונה להעביר את החוק לביטול עילת הסבירות ביחס להחלטות הממשלה ושריה, סנאט האוניברסיטה העברית מביע דאגה עמוקה מפני פגיעהֿ בחוסנם של מדינת ישראל ומוסדותיה. צמצום הביקורת של בית המשפט על הממשלה ושריה, אשר לפי הצהרת חברי קואליציה מהווה צעד ראשון בשורת חוקים המכרסמים ביסודות הדמוקרטיה… לנוכח הסכנה המידית שניצבת לפתחנו, סנאט האוניברסיטה העברית קורא לראשי המוסדות לפתוח בהשבתת כל המחקר וההוראה עם הבאת הצעת החקיקה לביטול עילת הסבירות להצבעה בקריאה שניה ושלישית”.

ההחלטה השנייה מגנה את אלימות המשטרה כלפי מפגינים. “בימים האחרונים אנחנו חווים הסלמה באלימות המשטרה מול המפגינים. ראינו כולנו תמונות קשות של חוקרות וחוקרים משורותינו מפונים לבתי חולים עם פציעות לא פשוטות ללא שום התגרות מצד חברי סגל אלה… לפני ימים אחדים נפצעה חברתנו ד״ר רוני פורת, מהמחלקות למדע המדינה וליחסים בינלאומיים, על ידי שימוש פרוע ואלים של המשטרה במכתזית. ניסיונותיה של הממשלה להשתיק את המחאה באמצעות הגברת האלימות המשטרתית מהווה איום נוסף על זכויות האזרח במדינה ומתווספת לניסיונותיה האחרים של הממשלה הנוכחית לפגוע בדמוקרטיה ובזכות למחאה”.

בהתאם להחלטת הסנאט בעברית ובמוסדות נוספים, ראשי האוניברסיטאות קראו להשבתה שתתקיים מחר (ראשון). אל ההשבתה יצטרפו גם מכללות רבות. גם האקדמיה לאמנות בצלאל הודיעה על השבתה מלאה של הפעילות האקדמית. בהודעת בצלאל, שבה לומדים 2,500 סטודנטים, נאמר כי “עצירת הפעילות האקדמית תאפשר לכל המעוניינים מכלל קהילת בצלאל, לפעול כאזרחים מעורבות ולהשתתף בפעילויות השונות, על פי צו מצפונן”. “ההנהלה האקדמית בבצלאל וראשי המחלקות מביעות את התנגדותן לכוונה להעביר את החוק לביטול עילת הסבירות ביחס להחלטות הממשלה ושריה. בהחלטה הזו יש סכנה ממשית לקיומה של דמוקרטיה ליברלית בישראל, לחירויות הפרט ולחוסנה של החברה בישראל”.

יצוין שחלק מההודעה מנוסח בלשון נקבה במחאה על הוראת נציבות שירות המדינה להשתמש רק בלשון זכר. עוד נכתב כי “אנחנו סבורות שאישור החוק עלול לפגוע עמוקות בקיומם של אקדמיה חופשית, תרבות ואמנות, חברה פלורליסטית ושוויון ההזדמנויות בהשכלה הגבוהה”.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122794

 

 

 

מרצים חוסמים את הכניסה למכון ויצמן במחאה נגד ההפיכה המשטרית, 4 ביולי 2023 (צילום: בשער)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן