fbpx

הרופאים יכריזו סכסוך עבודה בשל התנגדותם להפיכה המשטרית; השבתת האוניברסיטאות ביום א’

שביתת הרופאים אמנם תגרום סבל למטופלים, אך הסבל מריסוק מערכת הבריאות הציבורית יהיה עמוק והרסני פי כמה

ההסתדרות הרפואית (הר”י) תכריז על סכסוך עבודה בעקבות ההפיכה המשטרית ביום ראשון הקרוב. המשמעות: שבועיים לאחר מכן יהיה ניתן לפתוח לשביתה. בנוסף, בכוונת ההסתדרות לעתור לבג”ץ אם החוק לביטול עילת הסבירות יעבור. עוד נמסר שביום ראשון ייצאו אנשי ההסתדרות הרפואית בצעדת מחאה בירושלים, שתתחיל בשעה 11:00 בגשר המיתרים לבנייני האומה – שם תתקיים עצרת חירום.

ביום רביעי האחרון חברי הר”י שבתו במהלך שעתיים נגד ביטול עילת הסבירות. במהלך השביתה נערכו הפגנות ומחאות רופאים בשורה ארוכה של מרכזים רפואיים ובהם ברמב”ם בחיפה, איכילוב בתל-אביב, בילינסון בפתח תקווה, שיבא ברמת גן ואסותא באשדוד. הרופאים שיצאו להפגין קראו “אין בריאות בלי דמוקרטיה”.

בארגון רופאים לזכויות אדם (רל”א) הביעו תמיכה בצעדים הארגוניים שנוקטת הר”י ומסרו “ממסדרונות הממשלה מגנים את שביתת הרופאים כהפרה של שבועת הרופא ופגיעה במטופלים. מדובר באמירה צינית של מי שמקדמים שורה של חוקים – לא רק שהם שוללים ממערכת הבריאות הציבורית את המשאבים להם היא משוועת, אלא שבשם אינטרסים זרים הם פוגעים בעקרון הבסיסי ברפואה: השוויון”. עוד נמסר “המשבר במערכת הבריאות לא התחיל עם הממשלה הנוכחית, אך ממה שהיה ייבוש תקציבי והחרפת אי השוויון בין אוכלוסיות שונות ובין פריפריה למרכז, עברנו לתקיפה ישירה וניסיון לחרב את אבני היסוד של חוק ביטוח בריאות ממלכתי – צדק, שוויון ועזרה הדדית”.

“שביתת הרופאים, הגם שהיא מוגבלת, תגרום אמנם סבל למטופלים ואולם, הסבל מריסוק מערכת הבריאות הציבורית יהיה עמוק, מתמשך והרסני פי כמה וכמה. השביתה עליה החליטה הקהילה הרפואית באה למונעו – לא רק שהיא אינה הפרת שבועת הרופא אלא שהיא כל כולה עמידה סביב העקרון הבסיסי שבשבועה: אשמור עליהם מכל רע ועוולה”, הדגישו.

בתוך כך, אחרי שביתת האזהרה ועדת הבריאות של הכנסת, בראשות אריאל בוסו (ש”ס) נקטה אתמול (חמישי) בצעדי ענישה נגד הר”י. הוועדה דנה בחוק להסדרת מקצוע “עוזר רופא” – ושינתה מספר סעיפים. בין היתר הוחלט פה אחד כי המקצוע ייקרא מעתה “עמית רופא” ולא “עוזר רופא”; בוועדה המייעצת לשר הבריאות לגבי המקצוע ימונה נציג אקדמיה במקום נציג ההסתדרות הרפואית, ו”ההכשרה המקצועית לא תיעשה בהכרח באמצעות המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, אלא גם על-ידי גוף אחר ששר הבריאות הכיר בו”.

בתוך כך, נשיאי אוניברסיטאות המחקר של ישראל הודיעו אתמול על השבתת המוסדות להשכלה גבוהה ביום ראשון הקרוב. הנשיאים סבורים שהשלמת הליך חקיקת לביטול עילת הסבירות בקריאה שניה ושלישית בכנסת “הינה מהלך מסוכן והרסני לאקדמיה הישראלית ולמדינת ישראל כולה”. במהלך ההשבתה הם יצטרפו לפעולות המחאה הפומביות נגד ההפיכה המשטרית.

נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ’ דני חיימוביץ, שיגר מכתב לכל הסגלים ובו כתב “ברור לנו כי יש רבים בקרב הסגלים (האקדמי והמנהלי) אשר יבחרו להצטרף למהלך כזה. יחד עם זאת, אנו מדגישים כי מדובר בהחלטה אישית של כל אחת ואחד מאיתנו. ברצוננו להדגיש כי על פי חוק, ינוכה שכר לכל מי שיבחר בדרך זו. סגל מנהלי רשאי לקחת יום זה כיום חופש באישור הממונה”.

במסר ששלח נשיא אוניברסיטת תל-אביב, פרופ’ אריאל פורת, נאמר:  “שר בממשלה כינה את היועצת המשפטית לממשלה ‘האדם המסוכן ביותר במדינה’. ההסתייגויות מאמירה נוראה זו, המתירה את דמה של היועצת, היו רפות ומעטות. במקביל, ובציניות שאין כדוגמתה, אישרה הכנסת בקריאה טרומית את ‘חוק הדגלים’ אשר מחייב את האוניברסיטאות לשמש גורם שיטור ואכיפה כנגד סטודנטים ‘תומכי טרור’, זאת שעה שיש חוקים במדינה האוסרים תמיכה בטרור ויש גורמי אכיפה אשר אמונים על אכיפת חוקים אלו. מהצעת החוק משתמע שהאוניברסיטאות בישראל הן קיני טרור, לא פחות! וכל זאת שעה שבממשלה מכהנים שרים שעודדו טרור או שהיו אדישים לטרור (קריאה לשריפת חווארה ופוגרומים בגדה המערבית), ואשר איש לא העלה בדעתו שעליהם לתת את הדין על כך”. ” אני משוכנע שנמצא רבים מחברינו ומחברותינו מצטרפים אלינו למחאות”, סיים פורת את הודעתו.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122774

פרופ' רפי ולדן, נשיא רופאים לזכויות אדם, מפגין נגד ההפיכה המשטרית (צילום: צבי פישל, החלוקים הלבנים)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן