fbpx

קיבעון ושמו איסור הדגל הפלסטיני

האגודה לזכויות האזרח פנתה השבוע לבג"ץ נגד המפכ"ל בדרישה שיורה לשוטרים להימנע מלקיחת דגלי פלסטין

מאז פרצה בדצמבר 2022 המחאה ההמונית נגד ההפיכה המשטרית, חזרה המשטרה לדפוס ההתנכלות השיטתית והנמשכת נגד הדגל הפלסטיני ומניפיו. האגודה לזכויות האזרח פנתה השבוע (17.7) בשנית לבג”ץ נגד מפכ”ל המשטרה בדרישה שיורה לשוטרים להימנע מלקיחה ומהחרמה של דגלי פלסטין.

בעתירה הובאו עדויות ותיעוד רבים המלמדים, כי למרות התחייבותה של המשטרה לרענן את הנהלים, נמשכת כבדרך שגרה ההתנכלות לדגל ולפעילים המניפים אותם. זה קורה בעיקר בחיפה, בירושלים, בערים מעורבות ולעתים ביישובים נוספים.

“האיסור להניף את הדגל [הפלסטיני], שמלווה לעיתים באלימות משטרתית, מתבצע במחאות שמרביתן שקטות ושלוות, ללא קשר לאופייה של המחאה ומבלי שנשקפת מהן כל סכנה לשלום הציבור. לפיכך דרשנו שהמפכ”ל יבהיר בהנחיה מפורשת בכתב כי יש לאפשר למפגינים להניף את דגל פלסטין”, נמסר מהאגודה.

כישלון בחינוך ובדמוקרטיה

הקיבעון שמגלים שלטון הימין וזרועות האכיפה בניסיונם למחוק את אחד מסממני הזהות הלאומית הפלסטינית מהמרחב הציבורי הישראלי מצא ביטוי גם ביוזמה ימנית-קיצונית של שר החינוך יואב קיש. שרי ממשלת הימין אישרו השבוע (16.7) לקדם הצעת חוק לפיה סטודנט “שיביע תמיכה בארגון טרור” או יניף דגל פלסטין יושעה לתקופה שלא תפחת מ-30 ימים, ותא סטודנטים שיעבור על חוק זה יפורק. לפי ההצעה שהגישה ח”כ לימור סון הר מלך (עוצמה יהודית), עבירה חוזרת תגרור הרחקה מהלימודים לצמיתות ושלילת זכאות לתואר לתקופה בת חמש שנים.

שי רוזנגרטן, אחד מראשי הארגון הפשיסטי “אם תרצו” העומד מאחורי הצעת החוק, מסר: “יוצאת לדרך המהפכה באקדמיה. מבחינתנו, הצעת החוק לא מתקרבת למה שצריך, אבל כל שינוי מתחיל בצעד קטן. אנו מקווים לראות נחישות באכיפת החוק ובפעילות נגד הפוליטיזציה באקדמיה”.

יצוין שוועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) כבר הביע בעבר התנגדות להצעת החוק: “הצעת החוק מבקשת להפוך את המוסדות להשכלה גבוהה לזרועות של משטרת ישראל והשב”כ, לחייב אותם לעקוב אחרי מאות אלפי הסטודנטים הנמצאים בתחומם, ולחייב את המוסדות להטיל עונשים על פעולות שכיום חוסות ברובן תחת הגנת חופש הביטוי”. “מדובר בפוליטיזציה והתערבות עמוקה ובלתי סבירה בפעילות הקמפוסים. ניסיון להשתמש באקדמיה לאכיפה פלילית, הפיכת הנהלות המוסדות לשוטרים, שופטים ואף תליינים – וזאת בעבירות שאין בינן לבין האקדמיה דבר וחצי דבר”, הדגישו.

חוק ההפללה וההשתקה

בעקבות החלטת השרים, פרסמה חד”ש סטודנטים גילוי דעת ובו נאמר: “החוק להפללה של תנועות סטודנטים והעמדה לדין של פעילים פוליטיים המניפים את דגל פלסטין צפוי לעבור בקריאה טרומית בכנסת. אנחנו בחד”ש סטודנטים מגנים בתוקף את הצעת החוק ומדגישים את סכנתה לחופש הביטוי ולמגוון התרבותי והפוליטי בקהילה האקדמית. זו פגיעה בזהות הלאומית של הסטודנטים הערבים-פלסטינים באוניברסיטאות בישראל”.

“אנו מדגישים כי חופש הביטוי מהווה בסיס עקרוני  לסביבה אקדמית אמיתית, סביבה בה רעיונות ויידע מוחלפים בחופשיות. איסור והעמדה לדין של תנועות סטודנטים ושל פעיליהן אינם אלא ניסיון להפחיד את הסטודנטים מפעולה פוליטית, לבודד סטודנטים ערבים ויהודים מהמציאות הפוליטית ולהרתיע אותם מהשתתפות פוליטית פעילה בחברותיהם. הפללה ואיסור על תנועות סטודנטים היא פגיעה ברורה בחופש הביטוי ובזכות להביע השתייכות לאומית וזהות תרבותית. ברור כי המטרה בהחלטה זו היא תנועות הסטודנטים הפלסטיניות והכוחות הדמוקרטיים הפעילים והנאבקים למען סיום הכיבוש, למען שוויון זכויות ולמען צדק חברתי”, הדיגשו.

חד”ש סטודנטים קראה להנהלת האוניברסיטאות “לעמוד נגד החוק הזה ולפעול ליצירת סביבה חופשית ושוויונית המקדמת דיאלוג והבנה בין הסטודנטים, לקדם את ערכי השלום והשוויון ולהביס את העליונות היהודית והמדיניות הימנית הגזענית. אנו קוראים לרשויות המוסמכות ולתנועות הסטודנטים הפעילות להתאחד מול חוק הדיכוי זה ולפעול להגנה על חופש הביטוי והמגוון התרבותי באוניברסיטאות”.

דגלים אדומים, דגלי פלסטין ודגלים כחול-לבן בהפגנה נגד הכיבוש ברחוב דיזנגוף בתל-אביב, 2 ביוני 2023 (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן