fbpx

דיון סוער בוועדת הכספים סביב הסטת תקציבים מהחברה הערבית לטובת קצבאות לחרדים

השרים איתמר בן גביר ויצחק וסרלאוף דורשים שהממשלה תבחן מחדש את כל תוכנית החומש לחברה הערבית

דיון סוער נערך היום (שלישי) בוועדת הכספים של הכנסת בעקבות הידיעה ששודרה אמש בחדשות 11 לפיה תקציבים מתוכנית לחברה הערבית יועברו לחברה החרדית.  על פי הידעה של ליאל קייסר ממשלת הימין צפויה להעביר 130 מיליון שקלים מהתוכנית לצמצום הפערים של החברה הערבית לטובת הגדלת קצבאות האברכים. הכספים הללו מיועדים לרווחה, לבריאות, לחינוך, לתשתיות ועוד. שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ הורה לבחון את מקור התקציב האמור, לאחר ששר החינוך יואב קיש לא הסכים להיות חתום על הקיצוץ הרוחבי.

בדיון אמר יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ איימן עודה: “אנחנו נגד כל פגיעה במוחלשים, אנחנו בכנסת כמה שנים טובות ואף פעם לא שמעת מאתנו הסתה נגד החרדים או כל קבוצה מוחלשת, גם שהגיעו תקציבים לקבוצות האלה עמדנו בצד הנכון, כי צריך לחזק את המוחלשים, אנחנו תומכים בצדק חברתי. יש במדינה הרבה כסף, אבל הוא מופנה למקומות הלא נכונים כמו חיזוק המתנחלים וחיזוק הטייקונים. לציבור החרדי בוודאי מגיע, אבל בוודאי לא מהכסף שמיועד לציבור הערבי, שהוא מופלא לרעה בכל התחומים”.

בהמשך ח”כ אחמד טיבי (חד””ש-תע”ל) פנה למ”מ יו”ר הוועדה, ח”כ ינון אזולאי: “מהו ההרכב הגנטי של אנשים שמציעים הצעות כאלה פעם אחר פעם? כרופא בעצמי אני מציע לעזור. דיברתי עם כל הצדדים אתמול כדי לבדוק את ההצעה ואכן באחת הישיבות שנערכו לאחרונה נזרקה האופציה הזו. פניתי ליו”ר ועדת הכספים ח”כ משה גפני וליו”ר ש”ס ח”כ אריה דרעי, וגם לשרים נוספים, וגם למשרד המשפטים, כי חשוב לי לשמוע את עמדתם בסוגיה. אבקש גם מכל ח”כ חרדי לשמוע את עמדתו, האם מבחינה מוסרית אתה מסכים שכסף שמיועד לחברה הערבית יעבור לחברה החרדית?”.

ח”כ אזולאי השיב “אנחנו לא באים לגעת בכסף של האחר, נביא ממקורות שאנחנו יודעים להביא. לא צריך לגעת בשקל בחברה הערבית, אנחנו נמשיך ונסייע, בחברה הערבית יש אנשים מוחלשים, אנחנו מבינים לליבכם לא פחות. אבל אני מזכיר שכאשר הייתם בממשלה, לא הבאתם תוצאות בנוגע אלינו”.

יצוין שיושב ראש מרכז השלטון המקומי חיים ביבס פנה הבוקר במכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו: “אל תיתן יד לפגיעה האנושה הזאת. לא יתכן כי בעת זו שהמצב בחברה הערבית קשה כל כך מתכוון משרד האוצר לבצע קיצוץ דרסטי בתכנית לצמצום הפערים ולפגוע במיליון תושבי הרשויות הערביות בצורה אנושה”. יוזמות אברהם, הפועלת לקידום שילוב ושוויון לאזרחים הערבים, מסרה בתגובה כי “הפחתת תקציב תוכנית הממשלה לפיתוח כלכלי של החברה הערבית, לטובת הגדלת המימון לאברכים, תהיה טעות קשה שתתבטא בעליית האלימות והפשיעה ביישובים הערבים ותפגע אנושות בניסיון לצמצם פערים בין ערבים ויהודים בישראל”.

על פי ידיעה נוספת שפרסמה הבוקר ליאל קייסר, השרים איתמר בן גביר ויצחק וסרלאוף דורשים כי הממשלה תבחן מחדש את כל התוכנית הממשלתית לפיתוח כלכלי של החברה הערבית. במכתב ששלחו למזכיר הממשלה כתבו: “לא יעלה על הדעת כי ממשלת ימין תפעל להמשיך את מימוש ההסכמים הקואליציוניים שהעניקה הממשלה הקודמת לאחים המוסלמים ונציגיהם, במקום לשנות ולתקן את אותה החלטה, המעניקה תקציבים וסמכויות חסרי תקדים באמצעות גורמים אנטי ציוניים”.

הידיעה ששודרה אמש בחדשות 11 (צילום מסך: כאן 11)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן