fbpx

הנסיך, הדרקון ובעל ההון החמדן: סערה בקהילת משחקי התפקידים השולחניים

תאגיד המשחקים הענק האסברו, אשר רכש את מכשפי החוף, החליט לדחוק את החברות העצמאיות ו"למקסם את רווחיו"

במהלך החודשיים האחרונים מתחוללת סערה חסרת תקדים בקהילת משחקי התפקידים השולחניים. במשחקים פופולריים אלה, המשלבים בדרך כלל את עולמות התוכן של הפנטזיה והמדע הבדיוני, יוצרים המשתתפים דמויות ומתארים את פעולותיהן בדיבור. ההצלחה או הכישלון של הפעולות נקבעים על פי שיטה רשמית של חוקים והנחיות. במסגרת הכללים, לשחקנים מותר לאלתר, ובחירותיהם מעצבות את מהלך המשחק ואת תוצאתו.

במשך שנים, נחשב מבוכים ודרקונים (די אנד די) בהוצאת החברה מכשפי החוף המשחק הפופולרי ביותר בתחום ברחבי העולם. הוא הגיע לשיא הצלחתו עם הוצאת מהדורתו השלישית בשנת 2000, תחת הסכם “רישיון משחק פתוח”. זה העניק להוצאות נוספות ולכלל השחקנים בקהילה דרור לפרסם תכנים אשר השתמשו בחוקי המשחק הרשמיים. הדבר פתח בפני אלפי שחקנים מרחבי העולם את האפשרות ליצור תכנים אלטרנטיביים למשחק ולהפיצם.

המהדורה הרביעית של המשחק כללה חוקי זכויות יוצרים מגבילים יותר, ונחלה כישלון בהשוואה למשחקים בהוצאת חברות קטנות שהמשיכו לפעול במסגרת “רישיון פתוח”. עם צאת המהדורה החמישית של מבוכים ודרקונים ב-2015, זכה המשחק שוב בהצלחה חסרת תקדים, הודות לשילובם של הוצאות עצמאיות ושחקנים בתהליך הפקת המהדורה.

מכשפי החוף שמכרו את נשמתם לשטן

במהלך דצמבר 2022, ולקראת השקתה של גרסה חדשה של מבוכים ודרקונים, נפוצו שמועות לפיהן תאגיד המשחקים הענק האסברו, אשר רכש את מכשפי החוף, החליט לדחוק את החברות העצמאיות ו”למקסם את רווחיו” מהמותג הפופולארי באמצעות שיטת גבייה חדשה. על פי דיווחים, זממו מכשפי החוף לגבות עמלות ממפיצים עצמאיים; להחזיק בזכויות בלעדיות על תכנים עצמאיים; ולשנות את תוכן הרישיון ליצירת תכנים למשחק כרצונם בהתראה של 30 יום. תקנות נוספות אמורות היו להגביר את השליטה של מכשפי החוף בכלל הקהילה היצירתית של המפתחים של משחקי התפקידים.

בינואר האחרון, פרסמה העיתונאית לינדה קודגה את תנאי הסף החדשים לקבלת רישיון לייצור תכנים עצמאיים למבוכים ודרקונים. הפרסום חולל סערה בקרב קהילת משחקי התפקידים, אשר נסמכת על אתוס של שיתוף יצירתי שמגבלותיו מעטות.

הביקורת לא איחרה לבוא, ושחקנים רבים קראו לחרם על מכשפי החוף תחת הסיסמה “אופן די אנד די”. המהלך הוביל לצניחה בשימוש באתר “די אנד די ביונד”, המאפשר לשחקנים לשחק מבוכים ודרקונים באופן מקוון, ואשר אותו רכשו מכשפי החוף באחרונה במאמצם לבסס מונופול בתחום.

השחקנים מתאחדים נגד ההון

שורת יוצרים עצמאיים, יחד עם התאגדות העובדים הראשונה בתחום משחקי התפקידים, הודיעו על כוונתם לנטוש את השימוש במוצריהם של מכשפי החוף ולאמץ שיטות משחק המחויבות לזכויות יוצרים פתוחות ושיתופיות. כן הכריזו על כוונתם לפרסם רישיון זכויות יוצרים עצמאי ומשותף למשחקיהם. בעקבות ההתארגנות המחודשת של קהילת השחקנים והיוצרים העצמאיים, הודיעו (20.1) עובדים ממגוון הוצאות של משחקי תפקידים על הקמת איגוד עובדים חדש המחויב לשיתופיות במשחקי התפקידים.

לאחר יותר משבוע של שתיקה, ובעקבות התארגנויות השחקנים, נכנעו מכשפי החוף ללחץ והודיעו על ביטול תנאי הסף החדשים לקבלת הרישיון. אולם, ימים אחדים לאחר מכן הדליפו עובדים אנונימיים ממכשפי החוף מידע נוסף ומדאיג לגבי האסטרטגיה הכלכלית של החברה.

לקראת השקת סרט הוליוודי המבוסס על מבוכים ודרקונים במרס השנה, פעלו מכשפי החוף להגן על המותג וניסו להרגיע את הקהילה בשורת הודעות מכובסות המנוסחות בשפה תאגידית. אלה תרמו בעיקר להעמקת הזעם כלפיהם. לבסוף נכנעה החברה לכלל דרישות הקהילה, והודיעה על ביטול כוונתה להשיק רישיון חדש. החברה אף פרסמה את הספרים של חוקי המשחק באתר האינטרנט שלה בחינם, ופרסמה רישיון פתוח ללא כוונות רווח.

אך נראה כי בעקבות ההתעוררות של קהילת השחקנים והיוצרים, יהיה למכשפי החוף קשה ואפילו בלתי אפשרי  להחזיר את הגלגל לאחור. הפרשה שהתרחשה סביב מבוכים ודרקונים הבהירה לרבים את האיום התאגידי החותר להשיג בעלות ושליטה על התחביב היקר לליבם. הפרשה אף חשפה סתירה עקרונית בין קהילת משחקי התפקידים, המתבססת על שיתוף התוצרים של עבודתה היצירתית, לבין אחיזת החנק של התאגיד הקפיטליסטי האסברו במשחק.

ההתרחשויות בחודשים האחרונים הבליטו גם את כוחה הגדול של קהילה המחליטה להתארגן ולהיאבק. קהילת משחקי התפקידים הוכיחה כי ניתן להתנגד גם לגוף שברשותו הון בשווי מיליארדי דולרים. לראייה: גל התאגדויות העובדים בחברות המשחקים השונות רק גובר. בבסיסם, משחקי תפקידים הן יצירות משותפות למען הנאה משותפת. כעת, מתחילים השחקנים לשאול האם הם בכלל זקוקים לתאגיד המתנהג כמו דרקון חמדן כדי להנות מתחביבם.

הסרט החדש "מבוכים ודרקונים " – שלב נוסף בניסיון התאגידים להפוך את המותג למכונת כסף (צילום מסך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן