fbpx

בהודו דורשים לפתוח חקירה משטרתית נגד בעל ההון שהשתלט על נמל חיפה

בעל ההון ההודי גאוטם אדאני המקורב לנשיא מודי השתתף בשבוע שעבר ב"טקס חגיגי" לציון הפרטת נמל חיפה

בעל ההון ההודי גאוטם אדאני, המקורב לנשיא הודו הימני הקיצוני  נרנדרה מודי, השתתף בשבוע שעבר ב”טקס חגיגי” (כך על פי דובר משרד רה”מ) לציון הפרטת נמל חיפה. אדאני רכש את הנמל באמצעות חברה שבבעלותו (70%), יחד עם קבוצת גדות הישראלית (30%), בעסקה ששוויה כ-4 מיליארד שקל. בטקס נכחו בין השאר ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרת התחבורה מירי רגב ושר האנרגיה ישראל כ”ץ.

נתניהו ואדאני בשבוע שעבר בנמל חיפה, נגד הראשון מתנהל משפט, ונגד השני דורשים לנהל חקירה משטרתית (צילום: לע”מ)

אדאני כמובן לא התייחס לפרשת השחיתות בה הוא מעורב, אותה חשפה בשבוע שעבר חברת המחקר האמריקאית הינדנבורג. עד כה הסבה לו הפרשה נזק כלכלי בשווי כ-110 מיליארד דולר. שווי הונו נחתך, והוא צנח מהמקום השלישי ברשימת עשירי תבל למקום ה-16 (עוד על כך בהמשך הרשימה).

בטקס הדגיש אדאני את ציפיותיו מממשלת הימין: “השגנו כמות גדולה של שטחי נדל”ן, ואני משוכנע שבעזרת הממשלה נשנה את קו הרקיע של חיפה”. בדומה להפרטת בזק בעבר ולהפרטת הדואר הממשמשת ובאה, יקבל לידיו בעל ההון העשיר באסיה קרקע בשווי עתק ובמחיר מציאה. אחד מצעדיו הראשונים: העתקת ממגורות דגון (מחסן התבואה הגדול בארץ) מהנמל, ובניית מרכז מסחרי ובית מלון גדול במקום.  

במהלך הטקס בירך ראש הממשלה את שותפיו להפרטת נמל חיפה – תהליך שארך כמה שנים בשל התנגדות העובדים. אך נתניהו נמנע מלציין את תרומתם של שר האוצר לשעבר אביגדור ליברמן ושרת התחבורה לשעבר מירב מיכאלי לתהליך. ההפרטה התבצעה במשמרת שלהם, ובהובלת מנכ”ל האוצר רם בלינקוב. נתניהו אף לא אמר מילת תודה ליו”ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, הפועל רבות לקידום המדיניות הניאו-ליברלית ולשבירת מחאות העובדים בדרך להפרטת יתר הנמלים בישראל. 

אדון אדאני מביא צרות בצרורות

כאמור, משהו רקוב בממלכת אדאני. זאת בראש ובראשונה בתחום הנמל שזה עתה הופרט. ועדי העובדים בנמל ובממגורות הכריזו בשבועות האחרונים סכסוך עבודה, ועובדי הממגורות אף החלו לשבות. ממגורות התבואה בחיפה (לשעבר דגון), אותן הפעילה בשנה וחצי האחרונות חברת גדות, צפויות לסגור את שעריהן בשנים הקרובות. זאת בעקבות הקמתן בחיפה של שתי ממגורות חדשות: האחת בבעלות חברת מספנות ישראל בשליטת אנשי העסקים סמי קצב, אסי שמלצר וידידו הקרוב של נתניהו, שלומי פוגל. השנייה בבעלות השותפות אדאני את גדות, אשר תמוקם בשטח נפרד של הנמל שהופרט. והעובדים? שקופים, כמובן. 

עובדי נמל חיפה הכריזו סכסוך עבודה לאחר שההנהלה הפרה את ההסכם הקיבוצי שחתמה עם ההפרטה, והחלה להעסיק עובדי קבלן. זאת, כאמצעי לשבירת העבודה המאורגנת – אסטרטגיה נפוצה בהליכי הפרטה בישראל ובעולם. העובדים הכריזו בתגובה כי לא יאפשרו לעובדי החברות הקבלניות להיכנס לתחומי הנמל. 

האהבה לנשיא מודי תלויה בדבר

צרותיו הגדולות של אדאני מגיעות כאמור מבית. קבוצת אדאני מואשמת בארה”ב בהתנהלות בעייתית, בניפוח הערכות שווי ואף בהלבנת הון. בקבוצה הכחישו את ההאשמות בטענה כי הן “חסרות בסיס” ונובעות מ”חוסר הבנה של החוק ההודי”. חשיפת הינדבורג הובילה לירידה חדה במניות החברות שבשליטת אדאני. עקב כך הודיע אדאני על ביטול הנפקה גדולה שתכנן בוול סטריט. 

עם פרסום ההאשמות, דרשו חברי הסיעה הקומוניסטית בפרלמנט ההודי לפתוח חקירה משטרתית. לאחרונה דרש הבנק המרכזי בניו דלהי מהבנקים המקומיים למסור פרטים לגבי חשיפתן לחובות הקבוצה. לפי הערכות, נחשפו הבנקים ההודיים ל-40% מחובות הקבוצה, ששווים כ-24 מיליארד דולר (כ-83 מיליארד שקל)!   

לדברי הקומוניסטים, “אלה הפירות הבאושים שמניבות מכירות נכסי המדינה לבעלי ההון המקורבים לשלטון. הנשיא מודי אף דרש מהתאגידים שבבעלות המדינה לרכוש את מניותיו של אדאני! קבוצת אדאני משתלטת לאיטה על כל נמלי המדינה, על שדות התעופה ועל כל תאגיד ממלכתי הנושא רווחים. הונו האישי תפח בקצב חסר תקדים בחסות שלטון הימין. נפילתה של קבוצתו תגרור אחריה משבר חברתי עמוק”. הקומוניסטים דרשו “להטיל עונש כבד על בעלי ההון שהשתלטו על הרכוש הציבורי”. ובכן, האם ההפרטה טובה לישראל או להודו? ברור שלא.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/114066

נתניהו ואדאני בשבוע שעבר בנמל חיפה, נגד הראשון מתנהל משפט, ונגד השני דורשים לנהל חקירה משטרתית (צילום: לע"מ)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן