fbpx

רבבות בני אדם הפגינו בת”א נגד ממשלת הימין הקיצוני של נתניהו; ח”כ עודה הותקף בתום נאומו

עודה: "יש לנו הזדמנות ענקית והיסטורית בתוך המשבר הזה"

רבבות בני אדם הפגינו אמש (מוצאי שבת) בתל אביב נגד ממשלת הימין הקיצוני החדשה בראשות בנימין נתניהו. המפגינים התכנסו בשעה 19:00 בכיכר הבימה ומשם צעדו ברחבי העיר עד לרחבת מוזיאון תל אביב. “התכנסו כל מתנגדי ההפיכה המשטרית שמבצעת הממשלה העבריינית, שמאיימת לפגוע בכלל אזרחי ישראל באשר הם”, מסרו מארגני ההפגנה.

המפגינים שהגיעו לכיכר הבימה קראו בין היתר “הסתה מתחילה במסדרונות הממשלה” ו”נתניהו מסוכן, מושחת וגם גזען”. חברי כנסת רבים הגיעו להפגנה כאות הזדהות, בהם יו”ר חד”ש-תע”ל, איימן עודה וחברו לסיעה עופר כסיף, יו”ר העבודה מרב מיכאלי וחברי הכנסת נעמה לזימי, אפרת רייטן וגלעד קריב. כמו כן, השתתפו במחאה חברי הכנסת לשעבר דב חנין (חד”ש), מוסי רז (מרצ) וזהבה גלאון (מרצ). גם יו”ר לשכת עורכי הדין אבי חימי הגיע להפגנה, וכך גם השרה לשעבר ציפי לבני.

ב-19:30 יצאה צעדה מהבימה לכיוון מוזיאון תל אביב, שם התקיימה הפגנה עם במה ונואמים שמאורגנת על ידי כמה ארגונים. כשעה לאחר מכן יצאה צעדה שנייה לכיוון מצודת זאב, שאותה המארגנים מכנים “צעדת לפידים נגד הממשלה, במטרה להעביר מסר לממשלה כי ההפיכה המשטרית המסוכנת תיתקל בהתנגדות אזרחית שטרם נראתה”, כלשון הארגונים.

יו”ר חד”ש-תע”ל, ח”כ עודה, אמר בנאומו: “יש לנו הזדמנות ענקית והיסטורית בתוך המשבר הזה. תראו כמה כוח יש פה, וזאת רק ההתחלה. ההזדמנות היחידה של הפשיסטים זה להפריד בינינו – ואנחנו לא ניתן להם”. בתום נאומו כמה מפגינים צעקו לעברו של עודה “אתה בוגד” ואחד אף תקף אותו. עודה התייחס לאירוע בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו בו כתב: “בתום הנאום שלי הערב נגד הפאשיזם תקפו אותי מילולית קבוצה של מפגינים פאשיסטים, אחד מהם אפילו תקף אותי פיזית ונהדף מיד על ידי מפגינים שהיו סביבי. אלו הם ניצני תוצאות הממשלה האפלה הזו נגדה הפגנו הערב. שלומי טוב ואני לא אתן לאף אחד למנוע ממני לייצג את הציבור”.

“הכיבוש הוא מעיין הרעל שמשחית הכול”, אמר בנאומו הסופר והפובליציסט עודה בשאראת, לשעבר מזכיר חד”ש. “הכיבוש הולך עם גזענות, הומופוביה ושנאת האחר. היום מפלצת הכיבוש מולידה דיקטטורה חדשה ורודפת בצע, זה הזמן לפעול מהר”. מנכ”לית האגודה לזכויות האזרח, נועה סתת, שהיא גם ממארגנות מצעד הגאווה בירושלים ורבנית רפורמית, אמרה בעצרת המרכזית בכיכר הבימה: “הסתכלנו להומופובים בעיניים ולא הסכמנו לתת להם לנצח. מצפים לנו מאבקים קשים בשנים הקרובות, המשבר הזה מוכיח לנו שאסור להשאיר ציבורים מאחור. ההפרדה הזאת בין הציבורים היא זאת שגרמה למשבר הנוכחי”.

“ההפיכה המשטרית תיתקל בעם ישראל הנחוש לשמור על הדמוקרטיה – ותיכשל”, כך נמסר מארגון הדגלים השחורים עם תחילת ההפגנות. “נתניהו במאמץ להיחלץ מהכלא מנסה לחסל כל סממן דמוקרטי: טיהור פקידים במשרדי ממשלה, פירוק מערכת המשפט ומסע איומים על שופטי העליון. מולו חייבת לקום המחאה הגדולה ביותר שנראתה פה. אפשר לעצור את ההפיכה דרך הרחובות, השבתת המשק ושיתוק מדינת ישראל בכל אמצעי חוקי. היום אנחנו יוצאים למסע החשוב ביותר: מתקפת מנע נגד דיקטטורה. אין לנו ברירה אלא לנצח!”. מתנועת עומדים ביחד, ממארגני הצעדה, נמסר: ״הגורמים הקיצוניים והמסוכנים בממשלה החדשה שהוקמה, מתכננים כבר איך לפגוע בכולנו: איך להעמיק את האפליה הגזענית כלפי האזרחים הערבים, איך לקצץ בתקציבים החברתיים, איך להפלות על רקע מגדרי ומיני. לא נשב בבית בחיבוק ידיים ולא נתמכר לייאוש ולתסכול. איפה שיש מאבק – יש גם תקווה. ואנחנו נצא למאבק על הבית של כולנו”.

ח”כ מיכאלי צייצה: “איזה אנרגיות בכיכר הבימה! יחד עם אלפי מפגינות ומפגינים מדהימים יצאנו להפגין ולצעוק בקול ברור – לא ניתן להרוס את המדינה שלנו! נמשיך להלחם על הדמוקרטיה שלנו”. יצוין שח”כ לזימי אמרה בנאומה ברחבת מוזיאון תל אביב: “בגוש שלנו יש מי שנדמה להם שצריך לדבר עם החוטף, עם מי שמחזיק מדינה שלמה בת ערובה, שהחליט לרסק את כולנו בשם המשפט שלו ושהכניס את העשבים השוטים של כהנא להיות הדמויות הבכירות בממשלה ובקבינט. אבל לא, עם החוטף בנימין נתניהו וחבורתו אסור לדבר, צריך להתגבר עליהם”. מאוחר יותר לזימי גינתה את ההתקפה על ח”כ עודה והביעה סולידריות עמו.

בדגלים השחורים הבטיחו כי “בשבת הבאה נמשיך להפגין נגד ההפיכה המשטרית. לעשרות האלפים שיצאו הערב, יצטרפו בשבת הבאה, בשעה 19:30 עוד מהמוני בית ישראל למחות נגד ההפיכה המשטרית. זהי הדמוקרטיה של כולנו ולא ניתן לקומץ נאשמים ועבריינים מורשעים לרסק את מדינת ישראל. מול ההפיכה תקום התנגדות חסרת תקדים. נתראה בשבוע הבא”.

עוד בנושא

"זה הבית של כולנו", חברי הכנסת עופר כסיף, איימן עודה ונעמה לזימי, יחד עם ח"כ לשעבר מוסי רז, צועדים בראש ההפגנה שנערכה אמש ברחובות תל-אביב (צילום: זו הדרך)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן