fbpx

46 ארגוני חברה אזרחית בישראל סולידריים עם הארגונים הפלסטיניים שנסגרו

כוחות הכיבוש פשטו ביום חמישי האחרון על המשרדים של שבעה ארגוני חברה אזרחית פלסטיניים בגדה המערבית

46 ארגוני חברה אזרחית בישראל פרסמו גילוי דעת בסולידריות עם הארגונים הפלסטינים שנסגרו בשבוע שעבר בהוראת שר הביטחון בני גנץ. “זכויות אדם הן לא טרור. ישראל מתעקשת לדבוק בהכרזתה על ארגוני חברה אזרחית פלסטיניים בולטים כארגוני טרור. לאחרונה, הצבא עבר למעשים, פרץ למשרדי הארגונים וסגר אותם” נאמר בהודעתם.

עוד הדגישו כי “אין כל בסיס להכרזות אלה. עובדה שהממשל האמריקאי, האיחוד האירופי ובעלות ברית נוספות של מדינת ישראל כלל לא השתכנעו מהטענות הישראליות, ולאחר בדיקה מעמיקה של החומר שהציגה להן ישראל, החליטו כל המדינות התורמות להמשיך ולתמוך בארגונים”.

לדבריהם “תיעוד, סנגור וסיוע משפטי הם ליבת העשייה בהגנה על זכויות אדם ברחבי העולם. הפללה של פעילות כזאת היא צעד נפסד שמאפיין משטרים אפלים”. בין עשרות הארגונים שחתמו על ההודעה: מחסום-וואצ’, בצלם, מכון עקבות, איתך-מעכי, משפטניות למען צדק חברתי, אשה לאשה – מרכז פמיניסטי בחיפה, מרכז עדאלה, סיכוי-אופוק, במקום – מתכננים לזכויות תכנון, גישה, הוועד הציבורי נגד עינויים, עיר עמים, נשים נגד אלימות, הטלוויזיה החברתית, עמק שווה, פורום דו-קיום בנגב, לוחמים לשלום, שלום עכשיו, שוברים שתיקה, מכון עקבות, רופאים לזכויות אדם, רבנים לזכויות אדם ופורום המשפחות השכולות הישראלי-פלסטיני.

יצוין שהשב”כ זימן אתמול  (ראשון) לשיחת אזהרה את המנכ”לים של שניים מארגוני החברה האזרחית בשטחים הכבושים שגנץ הכריז עליהם ארגוני טרור. לפי אחד מהם, מנכ”ל סניף פלסטין של האגודה הבינלאומית לזכויות הילד חאלד קוזמר, נאמר לו כי אם ימשיך לעבוד בארגון “ישראל תפעל נגדו”. מנכ”ל ארגון אל-חק המתעד הפרת זכויות של פלסטינים בשטחים, שעוואן ג’בארין, אף הוא אוים על ידי אדם שהזדהה כאיש שב”כ אמר לו כי “ישלם מחיר גבוה אם ימשיך לעבוד בארגון”.

כוחות הכיבוש פשטו ביום חמישי האחרון על המשרדים של שבעה ארגוני החברה האזרחית הפלסטינית בגדה המערבית, החרימו רכוש, מחשבים ומסמכים ממשרדי הארגונים וסגרו אותם. ששת הארגונים שהוכרזו כארגוני טרור הם א-דמיר, המציע סיוע משפטי לאסירים, אוסף נתונים על מאסרים ומעצרים מינהליים ופועל להפסקת עינויים; אל-חאק, המתעד הפרת זכויות של פלסטינים בשטחים הכבושים; סניף פלסטין של האגודה הבינלאומית לזכויות הילד, שמבצע מעקב אחר הרג ילדים ומצבם של ילדים העצורים בבתי הכלא בישראל; איגוד ועדות החקלאים המסייע לחקלאים פלסטינים, ארגון ועדת הנשים ומוסד המחקר ביסאן. מלבד ששת הארגונים, סגרו כוחות הביטחון גם את משרדיו של ארגון ועדות הבריאות שהוצא מחוץ לחוק בשנת 2020.

בעקבות הפשיטה על משרדי הארגונים הפלסטיני המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק”י) והחזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד”ש) פרסמו הודעת גינוי על מעשי הכיבוש הנפשעים. “צבא הכיבוש וממשלת הכיבוש בשלהם: חשש מתמיד מכל גוף שמתעד ומפרסם על פשעי הכיבוש – מטרתם: להשתיק את האמת על הכיבוש ואת העמותות שמפיצות אותה. הכיבוש הוא הטרור ולמבצעי הכיבוש אין לגיטימציה לקבוע מהי הגדרתו של טרור. החלטת שר הכיבוש גנץ בגיבוי ראש הממשלה לפיד להכריז מלחמה על זכויות האדם וחושפי זוועות הכיבוש נועדה להיכשל. בסוף האמת תגבור על השקר”.

עוד בנושא

 

מנכ"ל ארגון אל-חק, שעוואן ג'בארין (צילום: אל-חק)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן