fbpx

תנועת אנחנו העיר הציגה במועצת העיר ת”א-יפו תכנית עבודה לדיור בר-השגה

שעה שדיור בר השגה אינו מנת חלקם של אזרחי ישראל בכללותה, ניכר כי סמל המשבר הוא העיר תל אביב-יפו, אשר

    מועצת עיריית תל אביב-יפו התכנסה השבוע (11.7) על רקע העלייה הגואה במחירי הדיור בעיר וברחבי ישראל. שעה שדיור בר השגה אינו מנת חלקם של אזרחי ישראל בכללותה, ניכר כי סמל המשבר הוא העיר תל אביב-יפו, אשר הפכה עיר לעשירים בלבד. זאת, בשל המדיניות הניאו-ליברלית של העירייה והעומד בראשה רון חולדאי, שאינו מחמיץ הזדמנות לירוק בפני התושבים.

    במהלך ישיבת המועצה, העלתה סיעת אנחנו העיר הצעה לסדר – תוכנית עבודה לדיור בר-השגה בעיר. שולה קשת, חברת מועצה מטעם סיעת אנחנו העיר, הציגה את התוכנית: “תל אביב יפו סובלת במשך יותר מעשור ממשבר מחירי הדיור. בשנה האחרונה הפכה העיר באופן רשמי ליקרה ביותר למגורים בעולם המערבי, למרות שהתשתיות והחינוך בה מתאימים לעולם השלישי. עד לאחרונה, טען ראש העירייה בתוקף כי אין בידיו הכלים להתערב בדחיקת תושבים אל מחוץ לעיר”.

התיירים נהנים והדיירים נדחקים

    קשת הוסיפה: “בשבועות האחרונים, ולאחר יותר מעשרים שנה בתפקידו, החל ראש העירייה לגלות עניין כלשהו במשבר הדיור ואף הקים רשות ייעודית. אלא שפרט למתן ג’ובים למקורביו לקראת הבחירות, טרם הובהר מה יהיה תפקידה, ומה תהיה תרומתה לפתרון משבר הדיור. אנחנו בסיעת ‘אנחנו העיר’ לא מבקשות הצהרות, ולא מבקשות להוסיף עוד מנגנון בירוקרטי. לתושבות ולתושבי העיר נמאס מדיבורי סרק. אנחנו רוצות פחות דיבורים ויותר מגורים – פחות תלונות ונהי  כלפי הממשלה והמדינה, ויותר לקיחת אחריות”. לדברי קשת, התוכנית שהציעה הסיעה “אינה דורשת תקציב נוסף מעבר למה שאושר, אלא יצירתיות ויוזמה. אין לנו כל עניין בעוד ג’ובים, אלא בעמדה ערכית ברורה”.

    אחת הסוגיות הבוערות, בה עוסקת התוכנית היא השימוש לרעה בדירות לצרכי תעשיית התיירות: “דירות בעיר מוצעות לתיירים דרך אתר ‘איירביאנבי’ לתקופה של מעל 60 יום ובאופן שנוגד את חוק התכנון והבנייה, את פקודת הארנונה ואת חוקי רישוי העסקים” אמרה קשת. “המצב שראינו עד היום בנושא דירות הנופש מסמן לא רק עצימת העיניים מצד העירייה בפני הפרת החוק, אלא מדיניות ניאו-ליברלית המספקת תמריצים כלכליים לבעלי דירות, ומעודדת אותם להוציא דירות משוק השכירות. לפי הערכות, כ- 10,000 יחידות משווקות  בצורה  זו בתל אביב-יפו, רובן במרכז”.

    תוכנית הדיור שמציעה אנחנו העיר כוללת בין היתר הנחייה לשימוש בסמכות ועדת התכנון העירונית כ’וועדה מקומית עצמאית’. כך, ניתן יהיה להשתמש בוועדת התכנון כדי לתמוך בתוכניות המקדמות בניית מגורים מכלילים ושוויוניים, במקום התוכניות לבניית מגדלים לעשירים בלבד.

    קשת ציינה: “הזכות לעירוניות היא הזכות להכיר אנשים מגוונים, להתפתח, לפגוש את השונה ולמצות את המרב של כל איש ואישה. אסור לנו למנוע משום אזרח את הזכות לעירוניות, כי היא אינה פריבילגיה, אלא צורך קיומי בתוך חברה בת קיימא. העירייה איננה חברת נדל”ן, אלא רשות ציבורית, וחובתנו לפעול לטובת האזרחים”.

מאה מיליון שקל ואפס פתרונות למשבר הדיור

    מוריה שלומות, חברת מועצה מטעם סיעת אנחנו העיר, התייחסה לתוכנית העירייה לאשר מיזם חדש ל”מגורים, תעשייה ומסחר במרכז העיר”:  “העירייה צפויה להרוויח יותר ממאה מיליון ש”ח מעיסקה זו. אפשר היה לוותר על הסכום הנותר, ולדרוש לכלול תוכנית לדיור בר השגה במסגרת הפרויקט שייבנה. העירייה הייתה חייבת לקבוע מראש דרישה בתנאי המכרז להתחייבות היזם לבנות דיור בר השגה בפרויקט. אך היא לא עשתה זאת”.

    “מאה מיליון השקלים היושבים כעת בקופת העירייה יכולים היו לשמש אותנו לעזור למאות משפחות להשיג דיור. ראוי להשתמש בתקציבי העירייה כדי לסמן מדיניות עירונית המציבה את התושבות והתושבים בראש סדר העדיפויות, ולא כדי לבנות עוד פרויקטים עבור העשירים. אפשר היה לחשוב על עשרות דרכים להבטיח כי בפרויקט הנוכחי ישולבו דירות בנות השגה ודיור ציבורי. במקום זה, העירייה החליטה למקסם רווחים, להכניס עוד מאה מיליון שקלים לקופתה ולהעמיק את המשבר המשתולל”.

    “הלגיטימיות של העירייה כגוף ציבורי נבחנת בהחלטות כגון זו שאנו מתבקשים לאשר היום. אם הייתה כוונה אמיתית להגיע לפתרונות, היו עומדות בפנינו המון אפשרויות לביצוע. כפי שהציגה חברתי שולה קשת בהצעה לסדר, הקרקע בוערת מתחת לרגלינו. אין לנו זמן לבזבז. כל פרויקט חדש שמוקם ואין בו דיור בר השגה – הוא עוד פיסת קרקע שגזלת מאיתנו. אני קוראת לכולכם להצביע נגד ההחלטה להכריז על הזוכה במכרז, ולדרוש כי דיור בר השגה ישולב בפרויקט”.

תום קורי

עוד בנושא

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן