fbpx

השמאל נערך למאבק במשטר הטליבאן: ריאיון עם פעיל מפלגת העם החדשה של אפגניסטן

"כל ההערכות שלנו התממשו. נלחמנו במשטר הקודם ונמשיך להיחלם במשטר החדש"

 לאחר שכוחות הטליבאן השתלטו שוב על אפגניסטן, נערכים כוחות השמאל במדינה להתנגדות פעילה למשטר הפונדמנטליסטי. כתב העיתון הקומוניסטי הצרפתי “הומניטה”, פייר ברבנסי, שוחח בשבוע שעבר עם אחד מראשי מפלגת העם האפגני החדשה, עבדוללה נהיבי (בצילום). המפלגה, שהתנגדה למשטר הבובות האמריקאי שהופל, מתנגדת גם למשטר החדש/ישן. לדברי נהיבי, חיוני לאחד את כל הכוחות הדמוקרטיים והמתקדמים בארצו כדי להתמודד עם הסכנות החדשות.

 

האם המהירות בה נפלה הממשלה הפתיעה אותך?

לא ממש. זה היה צפוי ואנו לא מצטערים על נפילתה. המשטר [בראשות עבד אל גאני] היה מושחת ורקוב ומנהיגיו הותירו את החברה האפגנית במצב בכי רע. זו הסיבה שאיש לא קם כדי להגן עליו. זו התוצאה הישירה של האסטרטגיה של ארצות-הברית ונאט”ו במדינה לאורך שני עשורים. גורלו של העם האפגני לא עניין איש מהם.

ארה”ב אף הגדילה לעשות ושילבה את הטליבאן במערכת הפוליטית; התוצאה הייתה בלתי נמנעת. ההסכמה כביכול בין ארה”ב, המשטר הקודם והטליבאן, לפיה כולם יפעלו למען הדמוקרטיה, הייתה מס שפתיים ותו לא.

כל ההערכות שלנו התממשו. נלחמנו במשטר הקודם ונמשיך להיחלם במשטר החדש. אני כבר הצהרתי לפני שני עשורים שכיבוש אפגניסטן בידי ארה”ב אינו פותר דבר. בזמנו צידדו האמריקאים בהקמת “מדינה דמוקרטית” יחד עם ג’מעאת-אסלאמי של מסעוד, שדרש את נסיגת כל הכוחות הזרים מאפגניסטן. בסופו של דבר נטשו את הרעיון, כי הוא לא שירת את האינטרסים המיידים שלהם. לבסוף הקימו משטר בובות.

מה יהיו ההשלכות המידיות של שלטון הטליבאן?

הטליבאן לא יכול לשוב למציאות ששררה באפגניסטן לפני שני עשורים. ראשיו נאלצים כעת להיפתח כלפי חוץ. ייתכן שיגיעו להסכמי שלום עם מיליציות אחרות, יקדמו מאבק בשחיתות ואף יקימו מערכת משפט מתפקדת, למראית עין לכל הפחות, על בסיס חוקי ההלכה האסלאמית, השריעה.

אך אין לעצום עיניים נוכח המציאות: לרבים מתושבי הכפרים דעות דומות לאלה של הטליבאן, כולל לנשים רבות. הן סבורות שנסיגת הכוחות הזרים והפסקת מעשי האיבה יאפשרו חיים סבירים יותר. יחד עם זאת, המודל הכלכלי והחברתי של הטליבאן הוא בלתי ישים. התפקיד שלנו הוא לעורר את התודעה הפוליטית לגבי המשמעות העמוקה של המשטר החדש תוך תקווה שנוכל לקדם התנגדות פעילה.

הנוער לא מכיר משטר אחר זולת המדינה שהוקמה בחסות אמריקאית, ואילו הנשים שרכשו השכלה מבינות היטב שיש להיאבק כדי לשמור על החירויות הדמוקרטיות שהושגו. נוצרה מציאות חדשה, על שלל סתירותיה. בינתיים דרכי המאבק אינן ברורות. בכל מקרה, התנגדות מזויינת לשלטון הטליבאן איננה עומדת על סדר היום.

כיצד תתמודד מפלגתך עם המציאות החדשה?

עם השתלטות הטליבאן קיימנו ישיבה של הוועד המרכזי. הוחלט בס לערוך כינוס חירום של כלל כוחות השמאל והכוחות המתקדמים, בתוך אפגניסטן ובגלות, לקביעת אסטרטגיה משותפת. היעד הראשון הוא ארגונם של הצעירים, הנשים וכל מתנגדי האידיאולוגיה של המשטר החדש, למען הצבת חלופה דמוקרטית. תהיה זו מערכה ארוכה וכלל לא פשוטה.

מה תהיה התגובה הבינלאומית למשטר החדש?

לפקיסטן, לסין ולרוסיה אינטרס למנוע מהמשטר החדש לנקוט צעדים קיצוניים. איסלמבאד חפצה בשלום בית בתוך אפגניסטן מסיבות כלכליות. סין מעוניינת אף היא בקשרים טובים עם המשטר כדי להבטיח את הגישה למשאבי הטבע הרבים; ורוסיה מצידה מעוניינת בשמירת השקט במדיניות האסיאתיות שהיו בעבר חלק מברית המועצות, על מנת למנוע הסתננות של גורמים אסלאמיים קיצונים לשטחה. מדינות המערב יפעילו לחצים על המשטר החדש כדי למנוע הקמת דיקטטורה פונדמנטליסטית שצופה אל העבר. אנו נפעל למען סולידריות בינלאומית פעילה עם העם האפגני, בייחוד בהגנה על זכויות האדם, על החירויות הדמוקרטיות ובמיוחד על זכויות הנשים.

הפעיל הקומוניסטי עבדאללה נהיבי (צילום: הומניטה)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן