fbpx

ההסתדרות הרפואית עומדת להכריז על שביתה בעקבות קיצוץ התקנים בבתי החולים

בהסתדרות הרופאים מחריפים את המאבק והחליטו בשבוע הקרוב לקיים שביתה כללית במערכת הבריאות

על רקע משבר התקנים במערכת הבריאות והאיתותים מצד משרד האוצר על הכוונה לייבש 600 תקנים של רופאות ורופאים שניתנו לבתי החולים לצורך ההתמודדות עם משבר הקורונה, בהסתדרות הרופאים מחריפים את המאבק והחליטו בשבוע הקרוב לקיים שביתה כללית במערכת הבריאות. מזכירות ההסתדרות הרפואית (הר”י) צפויה לאשר את השביתה ביום שני הקרוב. יש לציין כי בשלב הראשון יקיימו הרופאים שביתה בת 24 שעות, ולאחר מכן עשויים להחריף או להאריך אותה.

הר”י כבר אישרה בחודש שעבר הכרזה על סכסוך עבודה שיאפשר פתיחה בצעדים ארגוניים עד כדי שביתה של כלל הרופאות והרופאים במערכת הבריאות הציבורית. “לא יעלה על הדעת שהקורונה עדיין לא מאחורינו, ובמשרד האוצר כבר שולפים גזירות וצעדים חד צדדיים”. יו”ר הר”י, פרופ’ ציון חגי, אמר כי לאור מצבה הקשה של מערכת הבריאות הרופאים לא יהססו לצאת למאבק שיכלול צעדים ארגוניים משמעותיים. “במהלך הקורונה לא צייצנו, כעת יש לנקוט באמצעים, ואמצעים זו השבתה של המערכת. נעשה את זה כי אנחנו מבינים שאנחנו דואגים לעתיד עם ישראל”.

פרופ’ חגי ביקר בחריפות את הזנחת מערכת הבריאות על ידי ממשלת הימין בשנים האחרונות: “הציבור מבין את המשמעות של מערכת בריאות חזקה ואיתנה בישראל, ולצערנו באוצר מתקשים להבין, ותמיד שמרו אותה בהרעבה”. בין היתר התייחס חגי להקצאת “תקני קורונה” זמניים למערכת הבריאות, שעתידים להסתיים בקרוב. “יש 1,500 סטז’רים שמחכים להיקלט ואין להם תקנים, זה חלם. אנחנו נלחמים מול האוצר על השארת 600 התקנים, שמוגדרים כרגע זמניים, שחיזקו את מערכות הטיפול בקורונה”. חגי הוסיף: “אם ירעיבו את הסוס, הסוס בסוף ימות. לא צריך למחוא לנו כפיים, צריך השקעה במערכת הבריאות, בכוח אדם, צריך לדאוג לפערים בין מרכז לפריפריה”.

יצוין שהמערכה נגד קיצוץ התקנים ברפואה הציבורית צוברת תאוצה ועשרות ארגונים בהם ארגוני חברה אזרחית, תנועות נוער וארגוני רופאים – הקימו ביום שני האחרון מאהל מחאה מול הכנסת. דרישתם היא אחת: למנוע את הקיצוצים הצפויים ולחזק את מערכת הרפואה הציבורית. דווקא לאחר שנה תחת משבר הקורונה – שנה שהוכיחה בצורה חד משמעית את הנחיצות והחשיבות של מערכת רפואה ציבורית יעילה, חזקה, נגישה ושוויונית – מבקשת ממשלת הימין לקצץ בתקנים ובתקציבים. בשם מדיניות ניאו-ליברלית קיצונית ממשלת ישראל מנסה לפגוע דווקא ברופאים, שהקדישו את חייהם, זמנם ומרצם לטובת בריאות הציבור.

מחד”ש נמסר “אנו מלווים את המאבק למען הרפואה הציבורית זה תקופה ארוכה. ח”כ עאידה תומא-סלימאן, המקיימת קשר רציף עם מטה המאבק ומעלה את דרישותיו בכנסת, יזמה דיון בוועדת הכספים בנושא בינואר האחרון, שהצליח להוביל להסכמות זמניות עם האוצר”. במאהל שהוקם בירושלים חברי הכנסת של סיעת חד”ש: איימן עודה, עופר כסיף ותומא-סלימאן, וחתמו על האמנה לשיקום והצלת מערכת הבריאות. “אנו קוראים בקול ברור: לא נסכים לפגיעה ברפואה הציבורית, לא נסכים לפגיעה ברופאים ובמטופלים. נמשיך להיאבק למען הגדלת ההוצאה הציבורית, ולמען שלום, שוויון וצדק חברתי לכל יושבי הארץ”, הדגישו. ח”כ עודה אמר לפעילים במאהל המחאה: “בשנה האחרונה הקורונה הוכיחה את חשיבותה של מערכת בריאות ציבורית חזקה, נגישה ושוויונית בכל העולם, אבל בישראל ממשלת הימין מבקשת לקצץ תקנים ותקציבים. אסור לחזור לשגרה של מטופלים שמאושפזים במסדרונות”.

 

עוד בנושא:

https://zoha.org.il/102617

מאבק בקיצוץ התקנים שניתנו בעת מגפת הקורונה (צילום: הר"י)

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן