fbpx

איילת שקד ומפלגתה: סכנה לדיירי הדיור הציבורי

תוכנית הדיור שהציגה איילת שקד חושפת את כוונתה לחסל את משרד השיכון ואת הדיור הציבורי

יו”ר סיעת ימינה, ח”כ איילת שקד, הציגה לאחרונה לקראת הבחירות את תכנית הדיור של מפלגתה. לדבריה “מטרתה לתקן עיוותים ישנים שיוצרים בירוקרטיה מיותרת שמכבידה ומעכבת את הבניה בישראל”.

אך מעיון בתכנית עולה ששקד רוצה לחסל את משרד השיכון ואת הדיור הציבורי. יש אוכלוסיות שבעבורן הדיור הציבורי הוא הסיכוי היחיד לקורת גג יציבה והולמת. אך היא לא רואה אותן והיא גם לא ממציאה שום פטנט חדש. הצעתה להעביר את כל הזכאים לדיור למנגנון של סיוע בשכר דירה כבר מיישמת מדינת ישראל ב-30 שנה האחרונות.

עובדה מוכחת היא שהסיוע בשכר דירה לא באמת מגשים את ייעודו הוא אינו מסייע בשכירת דירה באופן שמקנה באמת יציבות וביטחון בדיור ושוכרי הדירות נאלצים לעבור דירה מידי שנה. סבסוד בסיוע בשכר הדירה הוא גם הסיבה ששכר הדירה כל כך יקר , אין שום פיקוח על השכירות והעשירונים הנמוכים מוציאם עד 70 אחוז מההכנסה הפנויה שלהם עבור דיור.

התוצאה: מה שנשאר אחרי הוצאות על הדיור אינו מספיק לקיום ראוי מכבד והצרכים הבסיסים ביותר אינם מקבלים מענה כך שצריך תמיד לבחור בין מזון לתרופות בין לשלם את החשמל או לקנות לילד סנדלים. כמו כן, מעברי דירה תכופים עולים הון בכל פעם להתחבר מחדש למים לגז לחשמל לשלם להובלה שלא לדבר על הציוד שנשחק תדיר כי איזה ארון מחזיק מעמד אחרי שמפרקים אותו פעם אחת או פעמיים?

ומה קורה עם הילדים? הם שצריכים לעבור מדירה לדירה להתרגל כל פעם למקום חדש אלו שלא בטוחים אם מחר הם יתעוררו באותו הבית או ששוב יצטרכו לעזוב בתי ספר וחברים וגורמים מטפלים.

במאבק למען הדיור הציבורי אנחנו רואים ילדים קטנים שעוברים דירות בקצב שכבר לא זוכרים באיזה גן הם היו ואת שמות הגננות. מחקרים מראים שסטרס כתוצאה ממעברי דירות עד גיל שלוש משפיע על היכולות הקוגניטיביות והלימודיות של הילדים. בגיל ההתבגרות ההשפעה המצטברת של המתח לאורך שנים היא הרסנית לדורות.

סיוע בשכר דירה אינו מספק את היציבות הנדרשת ואף להיפך הוא מעמיק את החובות, שוק השכירות הוא שוק קשוח ובייחוד אוכלוסיות שמתקשות להשכיר דירה בשל הסטיגמות כגון נשים חד הוריות בכל מצב כלכלי מעידות כי בעלי הדירות נמנעים מלהשכיר להן, אז בטח ובטח כאשר מדובר במי שמצבן הכלכלי אינו מאפשר להן צ’קים ואין להן להציג בפני בעלי הדירות את הערבויות הרבות הנדרשות כמו שטר ביטחון וערבים, הקושי למצוא דירה בשכירות לבעלי בית שיוותרו על ערבים וצ’קים הוא קושי מציאותי שיום יום נתקלות בו מי שהמדינה זנחה בשוק השכירות הקשוח, אבל את איילת שקד זה לא מעניין.

לתשומת ליבה של מנהיגת “ימינה”: גם בארצות הקפיטליסטית ביותר קיים דיור ציבורי. חברה להנהגת המפלגה, ח”כ נפתלי בנט, אף הוא פרסם לאחרונה “תכנית כלכלית” תחת הכותרת “סינגפור” וגם במדינה זו קיים דיור ציבורי. מעניין למה הוא לא טרח להזכיר את זה…

איילת שקד ומפלגתה מסוכנות לנו הדיירים בדיור הציבורי. היא מסוכנת לממתינים לדיור וגם למי שמקבלים סיוע בשכר דירה. היא מסוכנת למי שזקוקים לפתרונות דיור ציבורי ראויים ונאותים כמו שיש במדינות מתקדמות. במדינת ישראל מצוקת הדיור הולכת וגואה ולא ניתן לפתור אותה ללא מעורבות ולקיחת אחריות ממשלתית בייחוד בעת זאת של משבר כלכלי חריף.

אנו עושים מאמצים להביא ידיעות בדוקות ומדויקות, ולא להפר זכויות יוצרים. אם נתקלת בטעות או בהפרת זכויות יוצרים, אנא פנה/י אלינו בהקדם במייל info@zoha.org.il

דילוג לתוכן